היכול מובטל תקוע להפוך למוצרט או לאיינשטיין של עצמו ?

 

 אין ספק שמוצרט ואיינשטיין היו אנשים מיוחדים מאוד שהתפרסמו בזכות התפוקה של עיסוקם, אך האם רק הם היו מיוחדים ? והתשובה שלילית. בכל אחד מאיתנו יש מיוחדות אך מעטים שידרגו אותה לדרגה עולמית כמו מוצרט ואינשטיין. לכולנו יש שאיפות, רעיונות, מותרות ואיסורים, אך הורגלנו ללכת כמו עדר לכיוון תבניות הצלחותינו ולפחד מפריצת תבניות. כאשר עולה הרצון להצליח בכיוון מסויים הוא מתורגם אצלנו למחשבה מסויימת מתוך רגש פנימי שאני אצליח, שזה מה שאני אוהב לעשות, שזה מה שאני הולך לעשות, אך רבים הפעמים שאנו מתאכזבים ומגלים כי טעינו בדרך. הטעות היא רק עובדה ורק מחשבה, אך גורמת לקבלת החלטה לעצירת העשייה למרות שפעמים רבות זו רק טעות בהבנה. עלינו לקחת בחשבון שהיצירה שכל אחד מאיתנו ייצור עד לכל נקודת העצירה בזמן, היא שרטוט של יצירת חייו, ולכן עלינו להסתכל על גרף היצירתיות של חיינו ולהסיק ממנו מסקנות. לימודים הם רק עשיית צעד אחד ובסיס השכלתי מסויים ומכאן כל עשייה וקבלת עבודה זו המנגינה שלכם. אם אקבל את כל הנעימות מסביבי גם כשאינן נראות לי ואלמד מהם, אהיה שמח בכל מצב וזו גדולתי, אך אם אקטר ואתבכיין על מנגינות והתנהגות של הסביבה, לא אלמד כלום ובוודאי שלא אצא שמח מזה.

 

אז מה עושה אדם שלמד תחום מסויים ואיך אני כאדם אובייקטיבי בא לשכנע אתכם שהכל מההתחלה ועד הסוף יהיה פרי יצירתכם והאמת כשאני חושב על זה, הזמן הרגעי הוא הדיוק, הוא המקום להוציא את הטוב ביותר מהרעיון הכישרוני הטמון בכל אחד ואחד מכם. הידע הניסיוני שצבר כל אחד בחייו מאפיין את כיוון יצירתו העצמית ולכן לכל אחד מכם יש את יצירתו כמו שהיה למוצרט ולאיינשטיין ואני טוען שניתן לשדרג ולפתח את היצירה הקיימת עם יצירה חדשה. מדוע אתם עוצרים את פיתוח היצירה העצמית ברגע של קושי ? כי הידע לעצירה או להמשכה אינו נמצא בחומר הנלמד בכיתה אלא בהרגשתכם וזו אינה מובהרת דיו. בהרגשתכם נבנה לו בסיס ידע אחר שאנו קוראים לו ניסיון החיים ואלו כלי היצירה שלכם. כולם דוהרים לכיוון עצמאות, אך לא כולם מצליחים לעמוד בחזיון שבנו לעצמם כי יש כללים להצלחה אותם אני מלמד ועד שלא תלמד את הכללים לא תוכל ללמוד ולהנות מהפירות שזה אתה עצמך. אחרי שתבין מי אתה, את יצירתך, את המנגנון המפעיל אותך, שאתה אחראי על יצירתך ושאתה המוצארט שלך, תוכל לצאת לדרך הנכונה. מבחינתי אני מאמן כל אחד ואחד להיות פרי היצירה שלו. אני רואה בקושי מתנה וכל קושי שתעברו בכל עבודה בה תעבדו או בכל סטארטאפ אותו תריצו, אפילו אם אדם יכעס עליכם זו מתנה, תבדקו את עצמכם, כי זה הרגע להשבחת אישיותכם.

 

אני מגלה דברים מדהימים בכל האנשים שאני חושף את מפת כישרונם, אך קשה להם ליצור יצירה מכישרונם זה, כי ההתעסקות בלקחת מהסביבה במקום לתת לעצמם מבחירה טובה, היא שורש בעייתם.  אין זה משנה היכן תתקבלו והיכן תעבדו, כי מה שמשנה זה מה תעשו עם פרי יצירתכם, כמה אתם חזקים, כמה אתם יכולים להתמודד במצבי התנהגות שונים וכמה אחריות אתם יכולים לקחת בעבודתכם ללא קיטורים. אם התחלתם לעבוד במקום שאינו מתאים אפשר לסיים בצורה מכובדת ללא חשש וגם אם השקעתם את עצמכם והבוס אינו מרוצה ופיטר אתכם, יש למצוא היכן כשלתם או התעצלתם ולא במה אשם הבוס. אנשים שלמדו תואר ראשון ותואר שני מלאים בחומר וחשיבות עצמית ורוצים להתעסק רק בחומר שלמדו ומרוב חשיבות, מתעצלים ואינם עושים הרבה עם עצמם ובוודאי שלא מפתחים את כישרונם. כל אחד מאיתנו צריך להנות בכל רגע ורגע מעצמו, ליצור יצירה חדשה וחיובית אשר תתרום קודם כל לכם ואחר כך למדינת ישראל וזה הכיוון. לא על בעיה  מדינית אני מדבר, אלא על גודל היצירה שאתם יכולים להפיץ להיקף שוק מדיני.

 

אנו נמצאים בלונה פארק של החיים בו מתקנים רבים: מתקן המשפחה, מתקן הזוגיות, מתקן הבריאות, מתקן הפרנסה ומתקנים נוספים שכל אחד ואחד יוצר לעצמו בחייו. המתקנים קשים לטיפוס, אך יש לטפס עליהם ולפרק כל בעיה ולהתקדם למתקן הבא, כי כל בעיה לא פתורה מטרידה אותנו ופוגמת ביכולת פיתוח היצירה העצמית. אנשים הבוכים על בעיית האבטלה אינם יוצרים דבר ורק מדרדרים את עצמם לתהום, כי לאנשים יוצרים אין זמן ואין רצון לבכות. בוחרים ועושים, לא שופטים, ולומדים להתנהג ממקום פנימי נקי. גם כאשר רואים התנהגות מכוערת מולכם, לא מתערבבים בכיעור אלא נשארים במקום שמרגיש לי טוב, מאושר ומשוחרר מכל פחד וממקום זה בלבד אפשר להגיב אם צריך. אין זה נכון לרצות אף אדם, אין זה נכון לתת את כוחנו לשום דבר חיצוני, לא לבוס, לא למנהל, ולא לאף אחד חיצוני שישפיע עלינו אלא לעשות את עבודתי ממקום של הנאה ולנסות לבדוק עם עצמי חדשות לבקרים, כיצד אני מחדש את כלי היצירה שלי. אם בחרתי להיות שכיר, שלחתי קורות חיים והתקבלתי, אז ניתנה  לי אחריות ומשמעותה היא לקבל גם ביקורת באהבה ובתקופת ההתאקלמות אף לספוג את כאבי הראש בעבודה בשקט. להקשיב, לחשוב ולהחליט, בזה הסדר ולא בסדר אחר. חוסר החלטות בנושאים כלכליים מוביל לכשלון. קבלת החלטה וביצוע בפועל זה הכיוון. יש להתייחס לכל בעיה שצצה עד שפותרים אותה ללא התעלמות. עלי להוציא את הטוב ביותר מעצמי והפצת הטוב ביותר לעצמי. אי אפשר לחצות נהרות ולהתקדם מתוך פחד, אלא לחצות את הפחד ולהתקדם, ושוב לחצות את הפחד הבא ולהתקדם, ואין כזה דבר שאין פתרון לבעיה, כי יש בחירה טובה או בחירה שגויה. שיחות ממושכות ובירבורים על אותו נושא, חוסר קבלת החלטות זה המסלול המוטעה המוביל לבחירה שגויה. הייתי לוקח את האירועים בחיי, מייצר גרף ושואל האם הגעתי לכאן רק בשביל הפרנסה והמשכורת או שאני באמת רוצה ליצור מנגינות חדשות, אך האם אני בוחר להיות ביצירה או בעצלנות זו השאלה העיקרית.  

 

כשאלברט איינשטיין היה מחוסר עבודה הוא התפרנס למחייתו ממתן שיעורים במתמטיקה ופיסיקה, באותה תקופה חש איינשטיין שנכשל עד שכתב בדכדוך "אני מהווה רק נטל על משפחתי ... ובוודאי מוטב היה אלמלא נולדתי". לאחר קבלת אזרחות שוויצרית עבד איישטיין במשרד הפטנטים הממשלתי בברן בו החל לחקור את עבודתם של ממציאים. כשאיינשטיין הרגיש תקוע בפרנסתו הוא בחר לעבוד כפקיד במשרה פשוטה שאין בה כבוד, אך בתחום שעניין אותו.

 

איני שופט אף אדם תקוע אלא עוזר לבנית יצירות עצמיות דרך מקום עבודה או דרך בניית סטארטאפ. רבים אומרים לי שהם תקועים, אך אף אחד אינו תקוע, מי שחושב שהוא תקוע זו רק עצלנות, ומה שעוצר כיום את היצירה העצמית הם התמכרות לדברים מסויימים כמו ההתמכרות לכסף של מוצרט שעצרה את פיתוח יצירתו העצמית, הצורך בכיבוי אש מיידי של בעיה בוערת עם אנשים קרובים, חוסר בחירות, החלטות פנטזיות ולא אמיתיות, חשיבה מוטעית והבנות לא נכונות. רק הטיפול בבעיות אישיות בוערות ופתירתם תנטרל את הטרדות הפנימיות ואז ויתחילו  לעלות רעיונות מהלב ותשוקה לבניית יצירה עצמית מלהיבה דרך היופי של כישרונותיכם, בדיוק כמו שקורה אצל הסטאראפיסטים הצעירים שעדיין לא בנו לעצמם תיקים של החיים. בכל אדם יש הרבה כישרונות מולדים, והשאלה אם תשתמשו בהם לפיתוח יצירתכם בתשוקה ואהבה, או שתצפו מאחרים שיאמרו לכם מה לעשות היא דוגמא להבדל בין בחירה נכונה לבחירה שגויה. כל ריב עם פלוני בו אתם מעורבים, כל כעס על אחרים או על בני ביתכם יוצר טירדה וחוסם את יצירת הרעיונות הדרושים לפיתוחה המתמשך של היצירה העצמית והמנגנון היצירתי הקיים בכל אחד ואחד מכם אינו מתפשר על כך, הוא דורש שקט פנימי בכדי לשחרר ולגדל את היצירה העצמית. הכיוון זה אתם, הבחירה זה אתם, והתוצאות מדהימות אם תבחרו בדרך זו. מאידך לא תתקדמו אם תהיו עסוקים בקיטורים ובדברים שליליים. אני מאמן תינוקות להיות לוחמים עסקיים. תינוק יודע לבכות, להתעצבן, לוחם עסקי אינו מתעצבן מכלום, אלא מקבל כל דבר באהבה גדולה, למען עצמו ובחירתו ולמען הוצאת הטוב ביותר מעצמו. הוא לוחם בצורה מדוייקת ועניינית והופך להיות לוחם אמיתי בחיים. מבחינתי רק לוחם עסקי אמיתי נחשב להצלחה. מי שבוחר להמשיך להיות תינוק מבחינה עסקית זו בחירתו, אך דעו לכם שאתם יכולים ליצור שינויים טובים מאוד עבור עצמכם.  בכל רגע ורגע אתה בוחר ובחירותיך חייבות להיות לטובתך בראש ובראשונה ולא לרצות אחרים וככל שתצברו וותק בלחימה עסקית נכונה כך תצליחו יותר. גם אם התקבלת לתפקיד קטן במקום עבודה עדיין יש לך הזדמנות לעשות טוב לעצמך ולא לשפוט מצבים. ואם כבר אנו רוצים להאשים אז להאשים את עצמנו ואת האחריות לקחת על עצמנו ולא להפיל אותה על אחרים, וזו גם הדרך להמצאת רעיון עוצמתי לתחילת יזמות מוצלחת.

 

חקרתי את סגנון חייהם של מאות ממציאים, יזמים ומובטלים ובהחלט ניתן לחלק אותם לשלושת הקבוצות הבאות. הבחירה של כל מובטל היא באיזה סגנון חיים לבחור ולמרות שאין זו בחירה קלה היא משיגה תמיד תוצאות דומות לסגנונות הבאים:  


סגנון חייהם של מובטלים רבים:
המשבר הכלכלי והפיטורים שבאו בעקבותיו הם עובדות נתונות אך כיצד יוצאים ממצב זה ברמה האישית ללא תלות בחסדי המדינה ? מרגישים שתקועים, פוחדים לבחור, בעיות בוערות לא פתורות עם בני המשפחה, פנטזיות על עשיית כסף, עצלנות, קיטורים שאין עבודה, האשמת המדינה במצבם, טרדות רבות לא פתורות, מכורות לדברים חומריים, מחפשים עבודה רק בשביל הכסף ולא עיסוק שאוהבים.סגנון חייהם של סטארטאפיסטים רבים
שהצליחו ב EXIT אחד (כמו מוצרט): עיסוק בכישרון שאוהבים, פיתוח רעיונות ומוצרים המפתחים את היצירה העצמית, ניצול הזדמנויות עסקיות, מכירת החברה וצבירת רווחים כלכליים, ואז איבוד שליטה עצמית לתוך התמכרויות שונות כגון הידרדרות לרמת חיים בזבזנית מעבר להישג ידם, התמכרות לכסף, התמכרות לקהל והתמכרות לנשים. פיתוח אגו בזכות כספם, רדיפה אחרי הכסף, התעלמות מבעיות חדשות הצצות עם בני המשפחה, בעיות בריאותיות, התמכרות לפנטזיות  וקריסה כלכלית .


סגנון חייהם של יזמים מצליחים סידרתיים (כמו אלברט איינשטיין)
: עיסוק בכישרון שאוהבים, פיתוח רעיונות ויצירות, ניצול הזדמנויות עסקיות, מכירת החברה וצבירת רווחים כלכליים, חיים ברמת חיים צנועה, חיים בצניעות, לא סוגדים לכסף ולא רודפים אחרי הכסף, עוסקים בתרומות ובעזרה לזולת במידה המרגישה להם נכון, מטפלים מיידית ובפוקוס בכל בעיה עם בני המשפחה ולא בורחים משום התמודדות עם קושי רגשי, מפתחים מודעות עצמית בעסקים ורודפים רק אחרי פיתוח עסקי מתוך מודעות עצמית בלבד ולא אחרי שום דבר חומרי, ממשיכים לפתח בקביעות רק את יצירתם העצמית שאוהבים, מקשיבים יותר מאשר מדברים, מדברים מעט ועושים הרבה.