כיצד מתנהגים רוב היזמים במגרש המשחקים העסקי?

 

עולה רעיון, מיד רצים להקים מייזם ולגייס כסף ולא מצליחים כי זה לא הכיוון. "לא הצליחה עסקה" ישר מחפשים מה פגום בדרך שהלכו בה. עסקה לא מצליחה כשמאבדים כיוון, כלומר הכיוון כולו לא היה נכון ולא הדרך שגויה, ולעיתים צריך לשנותו עד מאה ושמונים מעלות כדי לצעוד בדרך חדשה שבכיוון הנגדי. הכיוון אינו נכון כי רבים טועים בתפיסת משמעות ההצלחה, לכן כשטועים בכיוון אף דרך לא תצליח וככל שתתעקשו על הדרך בכיוון מוטעה, תצליחו רק לפתח לעצמכם מחלות, כסף בטוח שלא יהיה שם. מעניין לראות כמה בקלות מפסיקים להתעקש ולשנות כיוון כאשר נגמר להם הכסף.

 

הפצת מידת כעס, חוסר האיפוס שלנו מול הילדים, מול בני הזוג, מול העבודה ומול האנשים הקרובים לנו, הם בזבוז זמן יקר של כולם, בכי ממושך ואיבוד זמן של חוסר עשייה גם זה לא הכיוון. קרה, היה, מתייחסים וממשיכים קדימה ואין על מה לבכות, אפילו על מות בן משפחה מתאבלים רק שבעה ימים, ואין זה נכון להמשיך את האבל שנים רבות. אני מכיר בעלי עסקים הבוכים על עסקה שאיבדו ללא הפסקה במשך חצי שנה, במקום לטוס קדימה, להנות מבפנים, לקבל את המצב הנוכחי, כי הכול הכי טוב ולהפסיק לשפוט את מעשינו בעבר, כי העבר כבר עבר ואינו משנה. מה שמשנה מה עשינו ואילו החלטות החלטנו באותו רגע. מה שהיה היה, ואין מה לטחון דבר שהיה ואיננו עוד. רוב האנשים שאני פוגש מדברים על העבר. השאלה אם אתם מוכנים לפתוח דלת ולעשות עבודה אמיתית עם עצמכם עכשיו. כמה אנרגיה אנשים מוציאים לחינם במשך שעות, מבזבזים את זמנם בהתעסקות בשטויות ובמה לא טוב אצלם, כשאפשר להתעסק בעסקה בעשיית הטוב לעצמם. אני יכול למנות סיבות רבות מה לא טוב, אבל ההתעסקות בכאב, במה לא טוב וכמה קשה זה בזבוז זמן, כי פשוט אינם רוצים לעשות עבודה עם עצמם, מספרים לעצמם שרוצים לזוז ואני אומר לכם שאינם זזים צעד.

 

הפחד על הפרנסה הוא מבחן ענק שרבים אינם עוברים אותו. כולם מפחדים ושומרים ומסתירים ולכולם יש פחד שלא יהיה להם. למה לשבת ולחשוב קדימה כשאפשר כאן ברגע זה לפצח את הבעיה הקיימת עכשיו. למה ללכת אחורה כשאפשר עכשיו להיות לוחם. רוב האנשים מוטרדים וזה מיותר להיות מוטרדים קדימה. המחשבה מה יהיה קדימה שמטרידה את רוב האנשים גורמת להם לעשות שטויות. הפחד הכלכלי הוא פחד של רבים הבוגדים בעצמם, מוכרים את עצמם ומחפשים מה רע ולא מה טוב

 

במקום להתרכז בדברים חיצוניים כדאי להתרכז באמת הפנימית שלנו ובכמה שיותר לקדם את עצמכם, לא רוצים לגדול וזה אחת הבעיות. זו בחירה  להיות בכאב בכל רגע נתון. הפוטנציאל שלכם גבוה והמימוש בקרקע. מימוש לא מגיע אם לא נלחמים בצורה הנכונה. המימוש זה כל אחד עצמו

 

הגדרת המילה הצלחה

 

המוצר האמיתי זה אתם עצמכם וההתמודודת עם כל מיזם זה כלי להשבחת המוצר. המילה הצלחה מוגבלת בתפיסתה וחשיבתם של אנשים. לאחד הצלחה קשורה ל EXIT בהיי טק, לאחר זה הצלחה בתשלום המשכנתא ולאחר הצלחה זה רכב חדש. כל אחד רואה את הצלחתו בצורה מסוימת המוגבלת בחשיבתו. כולם מחפשים את ההצלחה עם מפה כמו למטמון שאבד, כשבעצם כל אחד מאיתנו הוא כבר הצלחה ורק צריך ללמוד איך להתנהל מהמקומות הנכונים בכדי להפעיל את מנגנון ההצלחה ולעשות לעצמנו טוב. לעשות טוב לעצמנו זה בהתמודדות מול אנשים בכל אירוע חיצוני וזה רק עבור עצמנו ולא עבור אף אדם אחר. ההתעסקות במה אחרים חושבים או יודעים היא רכילות, בזבוז זמן ואינה עושה שום טוב לעצמנו. ברוב המקרים מגיעים בעלי עסקים למצבי צריכת תרופות הרגעה מעוצמת הלחצים הכבדים שמטילים על עצמם וזה אי עשיית טוב לעצמם. כשנדבקים לעסקה מוכנים להשיגה בכוח ואפילו לשקר בשבילה וגם זה אינו טוב לעצמם. אין בזה הצלחה וגם אם השגתם את העסקה, זה כישלון אם בסיומה אתם תפוסים, לחוצים, כועסים ועצבנים ולא נהנתם מעצמכם מכל רגע בו ניתנה לכם אפשרות להנות מעשייה בטוחה וטובה. איני מדבר על הנאה מדברים חיצוניים כמו נופש או הליכה לים, הנאה אמיתית באה מבפנים ולא ממשהו חיצוני. זה בכל רגע לדעת להבדיל בין ההתנהגויות וההתנהלויות היום יומיות הטובות שלנו לבין אלו הפגומות ולשנות את ההרגלים המרגישים לא טוב. אין ספק שהתנהלות מכנית רובוטית היא זיוף אפילו אם היא עטופה במילים יפות. מאידך, אם אני מוכן לעשות עבודה עם עצמי, לקבל את כל מה שקורה לי, לא לחיות בשנטי, להנות מכל רגע שזכיתי להיות היכן שאני נמצא, בתפקיד שאני נמצא, מתוך הבנה עמוקה שבאמת שלא חסר לי כלום, אז ניתנת לי הזדמנות להתפתח ולגדול באור יפה וזו הצלחה המורגשת נפלא.

 

כיצד צריך יזם להתנהג במגרש המשחקים בכדי להצליח ?

 

צריך להפסיק לחפש לעשות לעצמנו טוב מדברים חיצוניים כמו התלות בסגירת עסקה ולהתמקד אך ורק בדרך המרגישה לנו טוב. החשיבה שמשהו פגום אצלנו חייבת להשתנות. מתוך קבלת המצב הנתון בו אני נמצא היום , אני מוכן להוציא טוב, לשנות את התנהלותי ועשייתי  ולהבין שכל מה שאני עושה זה עבורי.  אין מה לכעוס על כלום. הכעס הוא אחת המחלות הקשות ביותר. בזבוז זמן והתנהלות לא טובה

 

אדם שבאמת רוצה להתקדם ולעשות טוב לעצמו משקיע זמן באיך לעשות לעצמו טוב ולא בחפירות בתוך הכאב. הכאב, הקושי והעצב אינם משקולת כבדה, זה הבחירה לאחוז בהם היא המשקולת הכבדה וכשמשחררים אותה נהיה קל מיידית. כאשר לא זזים קדימה, המחלות רודפות וטסות אחריהם. עצרו לרגע והתחילו להתנהג בזהירות כלוחמים בקרב שאכפת להם מעצמם, כי יודעים שנבחנים על עשיתם כאן בדקדוקי דקדוקים וימותו אם יפספסו, ואם יותר חשובה לכם הפרנסה מעצמכם, זה אותו פספוס כמו בקרב. הפרנסה לא יותר חשובה מעצמכם, אתם הכי חשובים, אתם הלוחמים והשאלה במה תבחרו, אך אדם המתלונן שנפגע מהזולת, מעוניין להתבכיין ולא לזוז קדימה. כמו שבקרב בעת מלחמה אין זמן להתבכיין כך בקרב החיים על עצמכם חבל על הזמן להתבכיין.

 

רק לאחר שתבינו את משמעות הבחירה בעצמכם כל רגע והתנהלות בצורה נכונה בחייכם, ולא ממקום של אגו, יהירות, לזות פה, רכילות או הפצת כיעור מעצמכם, תבינו את ההבדל בין הכיוון הנכון והלא נכון, תשתנו במאה ושמונים מעלות ואז תתחילו להנות מהאמת הפנימית שלכם וזה הכיוון הנכון. אמירת האמת משחררת ומורגשת נפלא בכל מצב.

 

השאלה מתי תבחרו להתעסק בעיקר שזה לקבל את עצמכם, להתחיל לעשות עבודה אמיתית עם עצמכם ובלי להתעסק בטפל.  הפוטנציאל שלכם גבוה והמימוש בקרקע ומימוש אינו מגיע אם לא נלחמים בכיוון הנכון. אמרו לעצמכם "המימוש זה אני". לכל אחד יש אמונות שונות, אחד מאמין בפסלים ואחד באלוהים. אני מייעץ להתחיל להאמין בעצמכם

 

במגרש המשחקים העסקיים יש שני סוגי כדורים: כדורים מוארים וכדורים חשוכים: כדורים מוארים אלו כדורים טובים, כדורים מכבדים, כדורי הקשבה, כדורי ההסבר בסבלנות, כדורי אמת, וכו'. כדורים חשוכים אלו כדורי כעס, כדורי פגיעה בזולת, כדורי האשמת הזולת, כדורי התנשאות, כדורי מניפולציות, כדורי שקר, כדורי כוחנות, וכו'

 

בעסקים צריך להניח את הדברים האמיתיים על השולחן, בלי לשקר ובלי להכריח, כי לכל אחד מאיתנו הזכות לבחור. הבחירה משנה וחשובה ואם זרקתי על השולחן כדור ופגעתי במישהו בוודאי שלא בחרתי כדור טוב, זה היה הכדור החשוך, אם הסברתי למישהו יפה, אזי זרקתי את הכדור המואר והיפה. חוסר הקשבה לבוס, חוסר הקשבה למה שקורה מסביבי והתעלמות מחוסר עשייה נכונה בזריקת כדורים זה כישלון. האם נתתי את הכוח שלי לצד השני והפכתי לקורבן או שהכוח נשאר אצלי ונלחמתי בעזרת זריקת כדורים טובים כמו לוחם אמיתי וניצחתי עם עצמי.

 

בשביל למכור משהו זורקים כדורים שיגיעו לליבם של הלקוחות או המשקיעים, ישנם כדורים טובים ומוארים וישנם כדורים חשוכים. כדור חשוך חוזר לפרצוף, כדור מואר עושה טוב ויוצר המשכיות. מיותר אפילו לבדוק עם עצמנו כמה כדורים חשוכים זרקנו כי אין טעם להתעסק בעבר. צריך להתחיל לעשות עבודה עם עצמנו עכשיו. בדרך כלל אנשים זורקים כדורים חשוכים כגון: זריקת כדור הדאגה, כדור הכעס, כדור הפטפטת, כדור ההתעלמות מהסביבה, כדור הנקמה או כדור המניפולציה להפלת מישהו בפח. כדור לא טוב חוזר אליכם במגרש. צריך ללמוד קודם כל, מה זה כדורים טובים ואחר כך איך כדאי להילחם ולכוון את עצמכם בצורה הטובה ביותר וכמובן שיש כאלה שרוצים לזרוק כדורים חשוכים ושחורים ולא לעשות שום עבודה עם עצמם. מהיכן באים הכדורים המוארים ? מהאמת הפנימית שלכם בלבד, ולכן כדאי שתתחילו להאמין בעצמכם ולא בדברים חיצוניים. האמת מורגשת מעולה בטוב בשמחה וזה הכיוון הנכון

 

כל הכדורים החשוכים נתקלים בקירות וחוזרים אליכם, אף אחד לא מגיע למטרה. אם אזרוק משפט שיכעיס אתכם כולכם תקפצו תגיבו ובטוח שלא אגיע לליבכם, כי רבים בקהל יושבים בכוננות בעמדת השופט הצודק.  אם אזרוק משפט יפה נוגע ללב אחדור את כולכם ואגיע ללבכם וזה מה שאני עושה עכשיו בהרצאה. כל הכדורים המוארים הטובים חודרים קירות ומתקדמים קדימה אל עבר המטרה שזה ליבם של הלקוחות, ליבם של המשקיעים וליבם של כל האנשים עימם אתם נפגשים.  אני שומע מרבים שאין להם כסף, מצבם הכלכלי קשה, מניותיהם נפלו, מספרים לי שהפנטזיה התפוצצה להם בפרצוף אך ממשיכים לזרוק כדורים חשוכים ושחורים ולא משנים כיוון. המילה לכבד צריכה להיות מיושמת ברמה גבוהה מאוד. כל זלזול זה פספוס. אי אפשר להצליח אחרת בעסקים.

 

משקיעים מפתחים רגישות לאמת וזה החלון לליבם. כשמגיע יזם וזורק כדור חשוך הודפים אותו מייד בין בתשובה שלילית ובין בהתעלמות, אך כשמגיע יזם וזורק כדור יפה ומואר הם מזנקים על האמת שהגיע ומשקיעים. בעקבות המשבר הכלכלי האחרון משקיעים רבים איבדו את האמון בעצמם וביכולתם לסנן כדורים מוארים וחשוכים והמעטים שהכריזו שממשיכים להשקיע מחפשים הוכחות אמת לעסק מוכר וגדל. אז כשמגיע יזם מתלהב וקשה לזייף התלהבות, אז זו אמת.

 

ישנם אנשים הממתינים בכוננות שבע שנים עד שעושים צעד, מפנטזים כל אותם שנים על ה  EXIT הדמיוני וישנם אנשים הרצים כמו עדר כבשים בלי להבין לאן רצים. במדינתנו דברים רצים בטירוף, אך לרוץ כמו עדר כבשים זה לא הכיוון וגם לרוץ לפרסם את עצמי על הצלחתי בעסקה זה התנשאות ואינו הכיוון הנכון. לרוץ לכיוון שלי, למתקן שלי בו אני נמצא כרגע  ולהתמודד בזריקת כדורים יפים ומוארים לאנשים שמימולי זה הכיוון כי המוצר האמיתי זה אתם עצמכם.

 

צריך להפסיק להאשים אחרים כי כל מה שיצרתי אלו בחירותי. במקום זה להתרכז בעצמי, להתבונן בעשייתי, לסכמה בקצרה כל יום, לשים לב כמה כדורי טוב לב זרקתי כאן, כמה מעשי חסד עשיתי עם עצמי כשלא ריציתי אחרים, כמה טוב עשיתי לעצמי ברגע הבחירה. אני שואל אתכם, איזה כדור תבחרו כעת לזרוק למגרש? הזמן חשוב, כי בכל רגע נפתחת דלת ונסגרת דלת. נסגרת דלת למי שעסוק בלקחת ולסחוט מהסביבה, שזה זריקת כדור חשוך ונפתחת דלת למי שעסוק בלתת לעצמו, שזה זריקת כדור מואר.

 

אין ספק שהשאלה הנשאלת איך אנו מגיבים למצבים, מה אנו מוציאים מעצמנו ולמה להתענות אם אפשר להנות מול עשייתנו. העקר שנבין שטעינו ואנו עושים מאמץ לעצור את הכרכרה המדרדרת לתהום ולשנות את המידות שלנו ממידת כעס להבנה, מזלזול לכבוד, מחוצפה להקשבה, משקר לאמת, מאלימות לאהבה עצמית, מנתינה לאחרים לקבלה עצמית. ולהנות מכל  רגע מעשייה מכוונת מבלי לוותר לעצמי על עשייה לשינוי המידות. זה משנה מה אתה עושה במצב הנתון בו אתה נמצא האם יוצא ממך טוב או לא טוב ואם יוצא לא טוב, צריך ללמוד להוציא טוב וכך מצליחות עסקאות. בעשיה ממקום צנוע אך לוחם, הייתי מוציא את הטוב ביותר מעצמי. לא שופט ולא פוגע.  

  

מנגנון הלקיחה והנתינה

 

כלי זה מאפשר לכם לבדוק את עצמכם בכל שניה. כשהעשיה אינה נכונה, ההתנהלות עקומה והתוצאה לקויה. כדאי לבדוק אם המנגנון ההתנהלות העצמי פועל נכון ולנווטו בצורה הטובה ביותר להתפתחותינו. בדיקת המנגנון מורכבת מההבדל בין הלקיחה והנתינה. כאשר אתם עסוקים כל הזמן בלקחת מהסביבה ולא באמת בנתינה לעצמכם, אתם סובלים והמנגנון כושל. אם תהפכו את המנגנון, תתחילו להתעסק בלתת לעצמכם ולא בלקחת מהסביבה, תהנו מאוד מחייכם ותגדלו, אולם ככל שתמשיכו לקחת מהסביבה תיקטן התנהלותכם ועימה התוצאה.

 

אדם שנותן כדי לקחת משקר לעצמו וזה זריקת כדור חשוך. הקב"ה ברא את העולם והעולם שייך לו ולכן כל מה שאנו לוקחים אנו לוקחים מהקב"ה, ומה שמבקשים כשיש בעיות ממי מבקשים ? אנשים לא מרוצים ממה שקורה להם ורוצים יותר מהקב"ה, שיגדיל להם את האשראי. גם אם אינכם מאמינים בקב"ה ומאמינים שיש כוח שמניע את העולם זה בסדר, כי מה שחשוב זה העשייה שלכם בהוצאת הטוב ביותר מעצמכם.

 

אז מה עושים כרגע ? מחליטים להתבונן בכל תמונת הסיטואציה בה אתם נמצאים, מממקדים את שורש הבעיה שזה תמיד אמת והפתרון נמצא בתוך הבעיה, היינו מפסיקים לקחת מהפנטזיה העתידית ומתחילים לתת לעצמכם עכשיו בהווה ולהתקדם שלב אחרי שלב.

 

לעיתים אני צופה בטלוויזיה במחלותיהם של אנשי עסקים מכובדים שסבלו ללא הנאה במשך חייהם וחלו בבגרותם במחלות קשות ובעיקר במחלות לב ותוהה מדוע לא הפכו את מנגנון הלקיחה והנתינה במשך חיים שלמים, כי זה בפירוש בחירה. אני בחרתי להנות ולא להתענות מכלום. עוצמת הבחירה החופשית כל כך גדולה ומעטים משתמשים בה כראוי.

 

יזמים שלא מצליחים, או מובטלים שמתקשים בפרנסה הם אנשים שאיבדו כיוון והתלהבות. ההתלהבות באה רק מתוך האמת הפנימית ובכדי לחשוף את האמת היפה על עצמכם צריך לקלף את חליפת השריון ששמתם על עצמכם. האמינו לי שמתחת לחליפת השריון שהלבשתם על עצמכם, יש יופי מדהים ומושלם, אינכם מוצרים פגומים, ורק יש כאן עבודה לעשות בקילוף השריון ההתנהגותי והשאלה אם תבחרו להילחם לעשות זאת. מי שבוחר להתחבא מפחד ולא לעשות עבודה אמיתית עם עצמו חש בדידות, עליות וירידות במצב הרוח הברומטרי ומפתח מחלות מיותרות. אני מאמין במי שעושה ונלחם, כי כל מה שאתם עושים זה עבור עצמכם וכל מי שאתם חושבים שאתם מרצים, זה מחלה שצריך לפרק. גם עזרה לזולת זו נתינה עצמית אם נעשית בהנאה ושגויה אם נעשית בסבל. כדאי להפסיק לשבת בחיבוק ידיים ולשגע את עצמכם. יזם שמגלה את היופי הפנימי שיש בו מתלהב, מתחיל לייצר אמת ומהאמת ממציאים וזורקים כדורים מוארים.

 

לאיזה יזמים אפשר לעזור ?

 

אני נותן הכוונה וייעוץ אמיתי לאלא המוכנים לעשות עבודה אמיתית ומהנה עם עצמם ולא רק לספר סיפורים שעושים עבודה עם עצמם. גם להנות זו מילה המוגבלת בחשיבתה, כי כל אדם חושב מייד על ההקשר למשהו חיצוני, כאשר אני מתכוון למשהו פנימי הגורם להנאה מעשייתך ושתתחיל לנגן מנגינות חדשות ולהמציא יצירות חדשות מעצמך בלי פחד. בכל אדם יש דברים מדהימים מתחת לשריון הכיסוי, ממש מתנה שכדאי לפתוח כי אז תגלו דברים רבים מעניינים ומהנים שמאוד תאהבו שזה בעצם אתם עצמכם. אני פותח את המתנה שיש בכם, חושף את כישרונותיכם ואת מנגנון ההצלחה של כל אדם והשאלה האם מוכנים אתם להתחיל בפתיחת המתנה ולהפציץ את עצמכם בטוב ?  איני מאמין במי שחושב את עצמו טוב מאחרים או שחושב את עצמו צדיק מאחרים, הוא אינו בכיוון הנכון. אני מאמין במילה שווה בשווה ומכבד כל אחד, כולנו שווים ונבדלים רק במעשינו שנובעים מבחירותינו. זרקתי לכם כאן כדורים מוארים ומקווה שנגעתי בלבבותיכם כי זה הכיוון הנכון להצלחה בעסקים.