הקדמה לספרי "פורמטרזיה" (פורמט-רז-יה)

 

פורמטרזיה היא פרמוט וסידור מחדש של הדיסק הכלכלי הפנימי שלנו, המכיל מערך של חלקי רגשות, תפיסות, תובנות, אמונות, קשיים, תיקים לא-פתורים ואהבות. כשאדם נכנס לראשונה לעסקים הוא אינו מגובש. חלקיו פזורים ואינם מסודרים בצורה נכונה, לכן רוב האנשים נכשלים ביזמות ובעסקיהם הראשונים, ועליהם ללמוד לפרמט מחדש את חלקי הדיסק הפנימי הזה כדי לחבר את האמת שלהם וליצור סדר כלכלי אישי עוצמתי. סדר זה הוא שילוב של הפצת טוב ואמת, חיבור חלקי הפאזל ובחירה בעבודה עם עצמנו. לאחר ביצוע פורמטרזיה אישית, ניתן להפעיל בהצלחה את שורש ההצלחה הכלכלית הקיים בכל אדם מלידתו ועד סוף ימיו. אנשים רבים נכשלים שוב ושוב בעסקיהם, שורדים בקושי כדי מחייתם, ומעטים מצליחים לנצח את עצמם, ללמוד לסדר ולבנות מחדש את תובנותיהם ואמונתם ולהצליח בהתנהלותם הכלכלית. את הטכניקה לחשיפת שורש ההצלחה הכלכלית המולד, המתוארת בספרי הראשון "שורש ההצלחה הכלכלית", פיתחתי במשך שנים רבות של איסוף נתונים ומחקר על אודות הצלחותיהם וכישלונותיהם של למעלה מאלף אנשי עסקים בעולם, וזאת במקביל למחקר שערכתי על התנהלותי שלי בהקמתן וניהולן של שש חברות הייטק. שורש ההצלחה הוא למעשה הפעלת נוסחה פנימית אישית המורכבת מכישרונותיכם, מהמיוחדות שלכם בעשייה ומהיצירתיות היפה שלכם, המביאים לאושרכם. שורש זה הוא מולד וקבוע, אינו משתנה מיום לידתכם ועד סוף חייכם, מסמן לכם את ייעודכם בחיים, והפעלתו תגרום להצלחתכם הכלכלית. אך רוב בני האדם נכשלים הרבה יותר פעמים מאשר מצליחים, ולכן התמקדתי בספרי השני בסיבות העמוקות לכישלונותיהם של אנשים בפרנסתם, ובמתן תשובות שיובילו לפרמוט מחדש של הסדר הכלכלי הפנימי שלכם על מנת שתיצרו מחדש הצלחות כלכליות באושר. חלק מהכישלונות נובעים מרוויה ומהתעייפות מהעיסוק, ולאלו יש צורך ליצור כישרון חדש, מלהיב ומעורר חיים חדשים, כמפורט בפרק הראשון. ברגע שתגיעו לחיבור פנימי חזק, המודעות העצמית שלכם תהיה ערנית בכל שנייה, ואז תבחרו להפעיל את שורש ההצלחה הכלכלית הטמון בכם בכל עשייה, ותוכלו לחוות שמחה, אהבה לעצמכם והצלחה בהתמודדות עם אירועי היום-יום, אשר יהפכו לאתגר מרתק של משחק באור האהבה והשמחה. אין קושי, אין עצב, הכול טוב. ומשהגעתי למקום זה הרגשתי הכרת תודה עצומה וצורך לתת ולחלוק עמכם את המידע הרב שצברתי מניסיוני ומכישרוני המיוחד להתבונן, להתעמק בחיי ולחבר את שרשרת האירועים בחייהם של אנשים רבים במשך שנים כדי להאיר את האמת ולעזור להם. כך נולד ספרי השני.

 

 

כיצד יוכל הספר לעזור לכם בתחום הכלכלי?

 

הספר יעזור לכם להבין את הבעיות הקורות בחייכם ומוציאות אתכם מאיזון של עשייה נכונה, להבין את כיוון הפתרונות לצורך הפורמטרזיה, ואף יסייע לכם לייצר כישרון חדש להמשך התפתחותכם. עליכם להבין כי דרך חשיבתם של בני האדם ועשייתם היום-יומית מתנהלת בבסיסה בדפוסי התנהגות קבועים, מייצרת מחלות המתפתחות עם השנים, יוצרת מערבולות בחיים ואינה בריאה לנפש, כי חלק מתכלית חיינו היא ללמוד להתנקות מהתמכרויות שאיתן התחלנו את חיינו, ואשר מחריפות כי רובנו למדים דרך הקושי שאנו יוצרים לעצמנו מהיעדר בחירה נכונה. ישנם סוגי דפוסי התנהגות קבועים רבים, כגון דפוס התנהגות אובססיבי לרדיפה אחר כסף, לרדיפה אחר אהבה, לעבודה כמעט בכל שעות היממה, להתנהלות מתוך אגו, דפוס התנהגות אובססיבי לאוכל וכו'. רק על-ידי הבחירה בעצמנו – שהיא הבחירה הנכונה – ולא במה שאחרים מבטיחים לנו, רק כאשר אנחנו האדונים והמשרתים של עצמנו, יכולים אנו לצאת מהתמכרויות, מתיקים שבנינו לעצמנו ומהסתבכויות אחרות. עלינו להתנהג כמלכים של עצמנו, כי מלך אמיתי הוא משרת מבחירה ולא עבד מכפייה. כאשר מבינים כי לא כדאי לבחור בזיוף ובוחרים באמת שהיא אנחנו, שהיא הדבר היפה ביותר, האמיתי ביותר והנכון ביותר, כמפורט בספרי זה, ובאמצעות כיוון עצמי נכון בכלכלה בהתאם להכוונה בספרי הראשון "שורש ההצלחה הכלכלית" – כל אדם יכול להצליח לאחר שבחר בדרך זו. ההצלחה מובטחת לכם לאחר ההתמודדות עם ההתמכרויות והקשיים שבדרככם ולא בעקבות בריחה מהם. עליכם לזכור כי יש מתנות בדרך – כל קושי, מכשול ובעיה הם מתנה ומהווים קרש קפיצה להתקדמות ולהתפתחות ללא מעצור, ולכן כדאי לכם להתמודד עם המתנות ולדעת למלא את עצמכם רגשית בצורה נכונה ואמיתית, בלי זיופים ושקרים.

 

הספר עצמו ישרת אתכם ואף יציל אנשים רבים מאסונות קשים. ידוע כי מחלת הסרטן אצל המבוגרים פוקדת את העבדים – האנשים המכורים לכסף, הרצים אחריו בלי ליצור את עצמם ואת היופי הפנימי הקיים בהם, המחפשים אישורים חיצוניים מאנשים שיאמרו להם עד כמה הם חכמים, יפים ומקסימים, וכך עד הגיעם למטמון, ושם התוצאה ידועה: אסון לאנשים הרודפים אחרי הכסף, המתבטא במחלה סופנית, כניסה לכלא או איבוד כל כספם. מחלת הסרטן הופכת את כיוון העבדות, ובמקום להיות עבדים ומכורים לכסף, הופכים חולי הסרטן להיות עבדים לעצמם ולגופם. האנשים העייפים הם מכורים אשר אינם מאמינים בעצמם ונופלים למניפולציות ולחיפוש אחר דברים חיצוניים. אדם שעובד סביב השעון למען הכסף, עורך-דין שרודף אחרי הכסף, שופט מזויף – כולם מקיפים את עצמם בחרבות המכוונות אליהם עצמם. אל תחששו מהוצאת טוב מעצמכם, כי עליכם לחשוש רק מכך שלא תבחרו בעצמכם ובאמת שלכם ולא תמשיכו לשרת את עצמכם בשיעורים נוספים שיצילו אתכם ממחלות שונות.

 

לאחר שתסיימו את קריאת הספר תבינו את ההכוונה לבחירה נכונה מתוך הבחירה החופשית, מדוע אתם תקועים עם תיקים במשך שנים רבות ואיך אפשר לצאת מזה. חוסר הבחירה משאיר בפחד, בתחושת בדידות, בתסכול, בכעס על עצמכם ובחוסר אהבה עצמית. ולעומתו, הבחירה בעשייה – אפילו ברגע הקשה ביותר בחייכם – מפעילה את כישרונותיכם המורגשים מייד באהבה עצמית. ברגע שתבחרו בעצמכם, תחושו אהבה עצמית אשר תלך ותגבר מאותו רגע בכל עשייה. לדוגמה, כאשר רמת העוני עולה וכמות המובטלים גדלה, אפשר לבחור לקטר ולכעוס על המדינה, על העולם ועל לשכת התעסוקה, אך אפשר לבחור לראות את ההזדמנות לעשות שינוי למען עצמכם, בין אם להיות עצמאיים או להקים חברות בתחום שאתם הכי אוהבים. ביטויי הכעס וההפגנות אינם עוזרים לכם, אך ביטוי יצירתיות חדשה למען עצמכם בהחלט עוזרת.

 

רוב חברות הסטרט-אפ נכשלות, ואך בודדות צומחות לחברות גדולות, מאחר שתרבות היזמות מושפעת מאוד מתרבות הריצה אחרי האקזיט – המימוש – שאליו דוחפות קרנות ההון סיכון. החל מרגע החתימה על הסכם ההשקעה, גם היזמים מוּנחים לרדוף אחרי האקזיט במקום לרדוף אחרי השבחת יופייה של היצירה שלהם בעקבות ההתמודדות עם הקשיים שבדרך, ואז, במשבר העסקי הראשון או השני, הם קורסים עסקית או מדוללים אישית במניותיהם. עובדה היא שרוב החברות הגדולות בארץ קמו לפני שנוצרו כאן קרנות ההון סיכון. יזם הרוצה לבנות חברה גדולה צריך לפתח מודל עסקי שייטיב עם לקוחותיו ויאפשר להרוויח מהם כסף, ולא להתבסס על כספי קרנות ההון סיכון; אך בפועל, רוב היזמים שהגיעו אליי חיפשו השקעה מרגע שעלו על רעיון, וקיטרו שלא יכלו להתקדם ללא גיוס השקעה. ומה גדולה טעותם! כיצד נחלצים ממחלה התמכרותית ומדפוסי התנהגות אובססיביים, וכיצד הופכים בחזרה לכיוון הנכון את גלגל ההצלחה גם למשקיעי ההון סיכון וגם ליזמים? על כך – בספרי זה.

 

 

מבוא

 

בכל עיסוק רוצים להתפתח ולהצליח, אך קשיי היום-יום – בין אם הם קשורים לכספים, להתמכרויות, לאהבות, לבני-הזוג, לילדים או לשאר בני המשפחה – משפיעים בעוצמה רבה על יכולתנו להצליח בעבודה. יש אנשים המנוטרלים בקשיים, יש אנשים אשר עוזבים את עבודתם כדי להתמסר לטיפול בבעיות המשפחתיות, ויש גם כאלה שאינם עושים דבר, סובלים, ומידרדרים למצבים קשים יותר. במצבים אלו קשה להצליח כלכלית, ובוודאי שקשה לפתח את כישרונותינו מאהבה. לכן, מתוך ניסיוני כיזם סדרתי בהקמת חברות הייטק והובלתן, מתוך האמת שלי ומתוך הרצון להבין את דרך ההתמודדות הנכונה עם הקשיים, שתוביל להצלחה כלכלית, חקרתי את הנושא בעזרת כישרוני המיוחד להקשיב ולהרגיש את כישרונותיהם ואת מחסומיהם הרגשיים של אנשים תוך כדי דיבורם ותוך כדי הובלה וניהול של צוותי אנשים בפועל ומתן עזרה בהתמודדות עם קשייהם, ובחרתי להתמקד בספרי זה בהסברים על הבעיות המדרדרות את הפרנסה ועל הפתרונות המומלצים להצלחה חדשה.

 

נולדנו עם אפשרות לבחירה חופשית, אבל עם חובת בחירה כדי ללמוד מצבירת התנסויות ותובנות, לפתור בעיות ולהתקדם על-ידי הוצאת פתרונות יפים מעצמנו אל העולם מתוך אותה בחירה חופשית. מהי בחירה חופשית? איך עושים את הבחירה הנכונה, ואיך נדע שבחרנו נכון עבור עצמנו? כאשר אנו בוחרים נכון עבור עצמנו, אנו מתוגמלים בהרגשת אהבה ואושר פנימי, אולם כאשר אנו שוגים בבחירותינו, אנו סופגים מכות בריאותיות ורגשיות. ספרי הראשון מתאר כיצד נוכל לכוון את עצמנו בדרך הנכונה לנו מבחינה מקצועית. ספרי הנוכחי עוסק בהכוונה עמוקה יותר של הבחירה החופשית בהיותה מורכבת ממדע שלם המשפיע על ההצלחה והכישלון. זהו ספר חובה לכל איש עסקים, לכל מי שמתקשה בפרנסתו, לכל מי שהצליח בפרנסתו, לכל יזם בכל שלב בחייו. אין הצלחה אחת מבטיחה הצלחה נוספת, כי שום דבר אינו מובטח מאליו. אך מי שיפעל על-פי המידע בספרי זה – יצליח. הספר נכתב בצורה של שאלות ותשובות, כפי ששאלו אותי תלמידיי ואנשים רבים. הפרק הראשון בספר זה הוא המשכו של ספרי הראשון. שאר פרקי הספר דנים בסיבות לכישלונם של יזמים ועסקים, נותנים תשובות רבות לבעיות – לאדם הפרטי, למנכ"ל חברה וליזם בראשית דרכו – ומציגים את הדרך לבניית חברה מצליחה. העדפתי למקד את ספרי בתובנות עמוקות ולא באוסף סיפורים, ואני מאחל לכם שתיהנו ממחקרי ומעבודתי זו. תוכנו של הספר עצמו מסמן לי את הצלחתי בהתפתחותי האישית, שאותה אני שמח לחלוק עמכם.

 

אנשים ממציאים דברים, מוצרים, מאמרים, עסקים ושירותים יפים, ורק אלו מתפתחים ומתפרסמים בעולם, ומאידך, אנשים שנוקטים גישות של עשייה מכוערת וכוחנית, טרור ופשע, מכוסחים על-ידי החברה ועל-ידי הקב"ה, כי יצירת הטוב הפנימי מתפשטת ומאירה, והכיעור החשוך מתכווץ – וזה בסיס קיומנו. לכן, המבחן האנושי להצלחת האדם אינו כמות הכסף שעשה בחייו, אלא כמות הטוב והיופי הפנימי שהוא יצר ועד כמה פיתח את עצמו ביצירתיות ובפתרונות לבעיות. רדיפה מכוערת אחר כסף מובילה לדפוס התנהגות אובססיבי, היא מסוכנת לבריאות ומובילה לכישלון כלכלי, ואילו יצירה ופיתוח מתמשכים של טוב פנימי מייצרים בריאות, אושר ושפע כלכלי.

 

לאורך הספר אני דן בכל הנושאים המשפיעים על פרנסתנו ומשתקפים בתוצאות כל עוד נמשך הפספוס בהם. תוכלו לראות שאני מתייחס גם לכישרונותינו, להתמכרויותינו, לחינוך הילדים, לזוגיות, לאהבה, לשותפויות, לשיטת ניהול עסק וכו', כי ככל שהבעיות בנושאים אלו מטרידות – כך נפגעת הפרנסה. אך לאחר שנעשה את העבודה עם עצמנו ונלמד להתמודד בצורה נכונה עם כל קושי וכל סיטואציה, כמפורט בספרי זה, נהיה מאושרים ובריאים, נרגיש משוחררים, ללא טרדות, ורק אז תבוא לידי ביטוי היצירתיות החיונית להצלחת הפרנסה ותוביל גם לתוצאות כלכליות חיוביות.

 

הפרק האחרון - סיכום

 

 

בשביל להצליח צריך להיות מכוונים מול האמת שלנו, לעבוד נכון בתחום הכלכלי, לשמור על חוקים מכוונים, ללמוד מהדרך הנכונה ומהדוגמאות הטובות ביותר, ללבוש את החליפה הנכונה ולהוריד את החליפה המזויפת בעסקים.

 

מדהים לחשוב עד כמה קשה לאדם לאהוב את עצמו, לעתים עד כדי ויתור על עצמו והתאבדות. לוחם הבוחר להצליח – נלחם עבור עצמו. ישנם אנשים שאינם מוכנים להילחם עבור עצמם כשקשה להם, ומתאבדים מרוב כאב. הם אינם מאמינים בעצמם וביכולתם להצליח לנצח את קשייהם, למרות שידוע שכל מבחן בחיים מותאם לרמת יכולתנו להתמודד איתו. אין מבחן שאין לו פתרון טוב. כל מה שצריך לעשות הוא להתמקד בבעיה, ובתוכה נמצא הפתרון.

 

האם תהיו לוחמים טובים למען עצמכם, או שמא תתרסקו? נתתי לכם את הכלים הנחוצים להצלחתכם, והשאלה היא במה תבחרו. אל תפחדו להילחם עבור עצמכם כדי לאתר הזדמנויות חדשות ולטוס קדימה באושר. רוב בני האדם זקוקים להדרכה כי אינם נעזרים בהרגשתם בדרך ליעדם. הם טסים למקומות כואבים ומרים, ואז מתעוררים ובוחרים מדריכים ויועצים שיעזרו להם. חשוב מאוד לקבל הדרכה, אך שימו לב להרגשתכם ובדקו אחרי מי אתם הולכים, כי כל מי שהולך אחרי מדריך לא-מכוון – יתרסק יחד עמו, וכל מי שהולך אחרי מדריך מכוון – אינו צריך לדאוג.

 

יש אנשים ה"נרדמים בשמירה" מחוסר עשייה, וכדי שיתעוררו הם חוטפים מכות בכל פעם שהם חוזרים לכאב. חייבים להאמין באור האמונה שלכם, אך בו-זמנית להיזהר, כי יש שימוש לרעה באור ויש שימוש מכוון באור. אנשים רבים משקרים כי אינם מאמינים שהם יכולים לפתור בעיה. השקר נובע מכאב ומרצון להשיג אינטרס שאינכם מצליחים להשיג, ומכניסכם למסלול של כאב המוביל להפסד. לכן חשוב ללמד ילדים משחר ילדותם שאסור לשקר, שאין צורך לשקר ושזה פוגע בבריאותם, ולכם כדאי לבחור בעצמכם ולא במחלותיכם.

 

בספרי אני מסמן לכם היכן המחלות כדי שתראו כמה שטויות עשינו, כי כדי להצליח בפרנסה זה חייב להיות מאחורינו ועלינו לסגור את פרק השטויות. לא נולדנו רק להסביר ולדבר, נולדנו ליהנות ממשחק החיים, ולעשות ברגעים הכי קשים את הצעדים החשובים והטובים ביותר לעצמנו. עלינו למלא את עצמנו בדלק רגשי מעצמנו בלבד לאורך כל הנסיעה, עד סופה.

 

בספר שופטים מסופר על שמשון שהיה לוחם גיבור וחזק. כוחו היה בעיסוקו, אך להצלחתו היה גם סוד, ובגלל קלות דעת ופנטזיה הוא גילה את סודו לדלילה. ניתן לשמשון כוח ואור גדול בידיים. לפי סיפור חייו נראה שעשה עבודה יפה מאוד כל עוד האמין ובחר בעצמו, אך טעה בדבר אחד – כשאישה יפה פיתתה אותו. הוא בחר בפיתוי במקום לבחור בעצמו, והכניס את עצמו למסלול הכאב שהוביל למותו. הפיתוי הוא מבחן ענק שגם מדריכים גדולים יכולים ליפול בו. זה כמו לשים לחתול שתי ארוחות: ארוחת בריאות וארוחה מורעלת. החתול נמשך ללקק את הרעל למרות האזהרות שהוא מקבל, מחד גיסא, לשכוח מהרעל, שאינו טוב עבורו, וההמלצות לאכול אוכל אחר בריא מאוד, מאידך גיסא. לומר לאדם: "תבטח ותאמין בעצמך" – לא יעזור לו. למרות שזה האוכל הבריא, הוא נמשך לאוכל המורעל והמפתה. בעסקים יש תמיד שתי מנות: אחת מורעלת ואחת בריאה, אבל אם ביודעין אתה בוחר במנה המורעלת ואתה חושב שאתה מצליח, זה רק עניין של זמן עד שהרעל הקטלני יתפשט ויגבה מחיר. מידע מכוון הוא מזון בריא שיוצר הרגשה טובה, ומידע לא-מכוון הוא מזון מורעל שיוצר הרגשה לא-טובה. מדריך מכוון יכול לתת לכם מזון בריא, ומדריך לא-מכוון יכול לתת לכם מזון מורעל שיפגע בכם.

 

זכרו את עמודי האור לאורך הדרך בתמונה שבחזית ספרי. ככל שאני בונה יותר עמודי אור וחושב על האור של עצמי, הכוח שיש לי אדיר ואין עוד כוח אנושי שישווה לו. אבל עליכם להחליט במה אתם בוחרים – במזון המורעל או במזון הבריא. דומה הדבר למצב שבו נותנים לאדם מכרה של זהב מלא באושר ובטוב עם זכות בחירה. האם יבחר במכרה הזהב או שיבחר באושר ובטוב? אפשר לבחור במה שרוצים, כי הכול פתוח, אך הבחירה החופשית מגלה את האמת העמוקה שבה נמצא כל אדם.

 

כולם חושבים שהפנטזיה החיצונית היא הפתרון למחלתם, אך הפנטזיה היא הצַלַחַת המורעלת. בראש ובראשונה אתם צריכים לדעת באיזו צלחת בחרתם, מה אתם אוכלים ומה המשמעות של להיות מכוון ואמיתי. הספר הזה הוא מתנה של ידע ענק אם ברצונכם להיות מכוונים ואמיתיים. מומלץ להתעמק בכל פרק, לא לקרוא את הספר כמו רומן, ולתת לעצמכם זמן להבין, לחשוב ולהתעמק בו. זהו ספר ברמה גבוהה, שנועד לאנשים הרוצים להצליח בפרנסה ולפעול ממקומות בריאים ואמיתיים. הוא נותן תשובות לשאלות רבות. כדאי לקרוא אותו פעמיים, לאט ובאהבה, כדי להבין כיצד אתם פועלים. אני מעניק לכם מתנה גדולה מעומק לבי, והבחירה היא שלכם אם להתווכח עם הדברים או לקבלם.