חזון האדם העובד

 

 

האם יכול כל אדם עובד להגשים את חלום חייו?

 

"חזון האדם העובד" מגלם בתוכו צדק אנושי המלווה במלחמות ובמהפכות גדולות כי טבעם של בני האדם הוא להתנגד לשינויים. אז במקום להילחם נגד החזון בואו נשקיע את כוחנו במימוש החזון הכי טוב והכי יפה שרק נוכל כדי שגם נהנה מהדרך שניצור לעצמנו. המימוש מתחיל באדם עצמו ובבחירותיו לעסוק במה שהוא הכי אוהב כי שם מתפתחת הפרנסה מהר.

 

אין ספק שמוצרט ואיינשטיין היו אנשים מיוחדים מאוד, שהתפרסמו בזכות התפוקה של עיסוקם. אך האם רק הם היו מיוחדים? בוודאי שלא. בכל אחד מאיתנו קיימת מיוחדות, אך רק מעטים שִדְרגו אותה לדרגה עולמית כדוגמת מוצרט ואיינשטיין. לכולנו יש שאיפות, רעיונות, מותרות ואיסורים, אך הורגלנו ללכת כמו עדר ולפחד מפריצת תבניות. כאשר עולה הרצון להצליח בכיוון מסוים, הוא מתורגם אצלנו למחשבה הקשורה לרגש פנימי – אני אצליח, זה מה שאני אוהב לעשות, זה מה שאני מתכוון לעשות. אך לעתים אנו מתאכזבים ומגלים כי טעינו בדרך. הטעות היא רק עובדה או מחשבה, אך היא גורמת לקבלת החלטה לעצירת העשייה, למרות שפעמים רבות זוהי רק טעות בהבנה. עלינו לקחת בחשבון שהיצירה שכל אחד מאיתנו ייצור עד לכל נקודת עצירה בזמן היא שרטוט של יצירת חייו, ולכן עלינו להסתכל על גרף היצירתיות של חיינו ולהסיק ממנו מסקנות כיצד להמשיכו ולא לעוצרו. לימודים הם רק עשיית צעד אחד ובסיס השכלתי מסוים, ומכאן כל עשייה וקבלת עבודה זו המנגינה שלכם. אם אקבל את כל הנעימוֹת שמסביבי גם כשאינן נראות לי ואלמד מהן, אהיה שמח בכל מצב, ובכך גדולתי. אך אם אתלונן וארטון על המנגינות וההתנהגות של הסביבה, לא אלמד כלום ובוודאי שלא אצא מזה שמח.

 

הזמן המדויק להוציא את הטוב ביותר מהרעיון הכישרוני הטמון בכל אחד ואחד מכם הוא הרגע הזה שבו אתם קוראים מילים אלה. אז מה עושה אדם שלמד תחום מסוים? ואיך אני, כאדם אובייקטיבי, יכול לשכנע אתכם שהכול, מההתחלה ועד הסוף, יהיה פרי יצירתכם? הידע הפנימי והניסיוני שצבר כל אחד בחייו מאפיין את כיוון יצירתו העצמית, ולכן לכל אחד מכם יש יצירה משלו, כמו למוצרט ולאיינשטיין, ואני טוען שניתן לשדרג ולפתח את היצירה הקיימת עם יצירה חדשה. מדוע אתם עוצרים את פיתוח היצירה העצמית ברגע של קושי? מכיוון שהידיעה אם לעצור או להמשיך אינה תלויה בחומר הנלמד בכיתה אלא בהרגשתכם, וזו אינה מובהרת דיה. בהרגשתכם נבנה בסיס ידע אחר, שאנו קוראים לו ניסיון החיים, והשימוש בו הוא כיוון יצירתי נכון תוך התגברות על הקשיים שבדרך.

 

כולם דוהרים לכיוון עצמאות, אך לא כולם מצליחים לעמוד בחזון שבנו לעצמם. יש כללים להצלחה, ואותם כתבתי בספרי "פורמטרזיה" ועד שלא תלמדו את הכללים, לא תוכלו ללמוד וליהנות מהפירות, כלומר מעצמכם. אחרי שתבינו מי אתם, מהי יצירתכם ומהו המנגנון המפעיל אתכם, אחרי שתסכימו לקבל כי אתם אחראים על יצירתכם וכי אתם המוצרט של עצמכם – תוכלו לצאת לדרך הנכונה. כל אחד ואחד צריך להתאמן להיות פרי היצירה שלו ולראות את הקושי כמתנה וכהזדמנות לחידוד היצירה. גם אם אדם כועס עליכם, בדקו את עצמכם, כי זה הרגע להשבחת אישיותכם. כל קושי שתעברו בכל עבודה שבה תעבדו או בכל סטרט-אפ שאותו תריצו – הוא מתנה.

 

אני מגלה דברים מדהימים אצל כל האנשים שאני חושף את מפת כישרונם, אך להם עצמם קשה ליצור מתוך כישרונם בגלל ההתעסקות שלהם בלקיחה מהסביבה במקום לתת לעצמם מבחירה טובה. גרוע יותר מצבם של המובטלים שאינם מוכנים להתאמץ ולהתמודד עם הקושי של שינוי הרגלי התנהגותם – מלקיחה מהסביבה לנתינה לסביבה. אין זה משנה במה והיכן תעבדו. מה שחשוב הוא מה תעשו עם פרי יצירתכם, כמה אתם חזקים, כמה אתם יכולים להתמודד במצבי התנהגות שונים, וכמה אחריות אתם יכולים לקחת בעבודתכם ללא קיטורים. אם התחלתם לעבוד במקום שאינו מתאים לכם, אפשר לסיים בצורה מכובדת וללא חשש. גם אם השקעתם את עצמכם בעבודה והבוס אינו מרוצה ולכן פיטר אתכם, עליכם למצוא היכן כשלתם או התעצלתם, ולא להתעסק במה אשם הבוס. אנשים שלמדו תואר ראשון ותואר שני מלאים בחומר שלמדו ורוצים להתעסק רק בו. ומרוב חשיבות עצמית רבים מתעצלים ואינם עושים הרבה עם עצמם, ובוודאי שלא מפתחים את כישרונם.

 

אנו נמצאים בלונה פארק של החיים, ויש בו מתקנים רבים: מתקן המשפחה, מתקן הזוגיות, מתקן הבריאות, מתקן הפרנסה ומתקנים נוספים שכל אחד ואחד יוצר לעצמו. המתקנים קשים לטיפוס, אך יש לטפס עליהם בכל זאת, להתאמץ לפרק כל בעיה, לא לוותר לעצמנו ולהתקדם למתקן הבא, כי כל בעיה לא-פתורה מטרידה אותנו ופוגמת ביכולת פיתוח היצירה העצמית. אנשים הבוכים על בעיית האבטלה אינם יוצרים דבר ורק מדרדרים את עצמם לתהום. לאנשים יוצרים אין זמן ואין רצון לבכות. הם בוחרים ועושים, ללא שיפוטיות, ולומדים להתנהג ממקום פנימי נקי ולא מתערבבים בכיעור גם כאשר הם רואים אותו מולם. הם מאושרים ומשוחררים מכל פחד, וממקום זה בלבד מגיבים אם יש בכך צורך. אין זה נכון לרַצות אף אדם, אין זה נכון לתת את כוחנו לשום דבר חיצוני – לא לבוס, לא למנהל ולא לאף אחד אחר שמנסה להשפיע עלינו – אלא לעשות את עבודתנו ממקום של הנאה.

 

עלינו לנסות לבדוק חדשות לבקרים כיצד אנו מחדשים את כלי היצירה שלנו. אם בחרתי להיות שכיר, שלחתי קורות חיים והתקבלתי לעבודה – זה אומר שניתנה לי אחריות במקום החדש. המשמעות היא לקבל באהבה גם ביקורת, ובתקופת ההתאקלמות לספוג בשקט גם את כאבי הראש, להקשיב, לחשוב ולהחליט, בזה הסדר. חוסר החלטיות בנושאים כלכליים מוביל לכישלון. ההצלחה היא בקבלת החלטה ובביצוע בפועל. יש להתייחס לכל בעיה שצצה, עד שפותרים אותה, ללא התעלמות, כי בעיות גדלות כפטריות. אי-אפשר לחצות נהרות ולהתקדם מתוך פחד. צריך לחצות את הפחד ולהתקדם, ואז לחצות את הפחד הבא ולהתקדם, ואין כזה דבר שאין פתרון לבעיה, יש רק בחירה טובה או בחירה שגויה. שיחות ממושכות וברבורים על אותו נושא, היעדר קבלת החלטות – זה המסלול המוטעה המוביל לבחירה שגויה. הייתי לוקח את האירועים בחיי, מייצר גרף ושואל האם הגעתי לכאן רק בשביל הפרנסה והמשכורת, או שאני באמת רוצה ליצור מנגינות חדשות ויפות מעצמי, והשאלה העיקרית היא האם אני בוחר להיות ביצירה או בעצלנות.

 

רבים אומרים לי שהם תקועים, אך איש אינו תקוע באמת. מי שחושב שהוא תקוע – זו רק עצלנות, ומה שעוצר כיום את היצירה העצמית הן התמכרויות. מוצרט, למשל, התמכר לכסף, והתמכרות זו עצרה את פיתוח יצירתו העצמית כשהחל להתעשר. באותה מידה עוצר אתכם הצורך בכיבוי מיידי של בעיה בוערת עם אנשים קרובים, אי-בחירה, החלטות פנטזיונריות ולא-אמיתיות, חשיבה מוטעית והבנות לא-נכונות. הטיפול בבעיות בוערות ופתירתן ינטרלו את הטרדות הפנימיות, ואז יתחילו לעלות מהלב רעיונות ותשוקה לבניית יצירה עצמית מלהיבה דרך היופי של כישרונותיכם – בדיוק כמו שקורה אצל היזמים הצעירים שעדיין לא בנו לעצמם תיקים של החיים.

 

כל ריב עם אדם, כל כעס על אחרים או על בני ביתכם יוצר טרדה וחוסם את לידתם של רעיונות הדרושים לפיתוחה המתמשך של היצירה העצמית. המנגנון היצירתי הקיים בכל אחד ואחד מכם אינו מתפשר על השקט הפנימי הדרוש לו כדי לשחרר ולפתח את היצירה העצמית מרעיונותיכם היפים ביותר. הכיוון הוא אתם, הבחירה היא אתם, והתוצאות תהיינה מדהימות אם תבחרו בעצמכם. לא תתקדמו אם תהיו עסוקים בקיטורים ובדברים שליליים. תינוק יודע לבכות, להתעצבן. לוחם עסקי אינו מתעצבן אלא מקבל כל דבר באהבה גדולה למען עצמו ובחירתו ולמען הוצאת הטוב ביותר מעצמו. הוא לוחם בצורה מדויקת ועניינית והופך להיות לוחם אמיתי בחיים. מבחינתי רק לוחם עסקי אמיתי נחשב להצלחה. זכותו של אדם לבחור להמשיך להיות תינוק מבחינה עסקית, אך דעו לכם שאתם יכולים ליצור שינויים טובים מאוד עבור עצמכם. בכל רגע ורגע אתם בוחרים, ובחירותיכם חייבות להיות לטובתכם בראש ובראשונה. ככל שתצברו ותק בלחימה עסקית נכונה – תצליחו יותר. גם אם התקבלתם לתפקיד קטן במקום עבודה, עדיין יש לכם הזדמנות לעשות טוב לעצמכם ולא לשפוט מצבים.