מציאת רעיון עיסקי מיוחד לכל אדם בהתאם לכישרונותיו


מציאת ופיתוח רעיון עיסקי אישי גורם לאושר וליצירת הכנסה כלכלית מכובדת כשמבצעים אותו. הידע בכישרונות מתפתח בכל אדם במשך שנות חיים, החל משחר ילדותו תוך כדי השבחת מיומנותו המקצועית בעבודות שונות. השאלה האם הפעלת הרעיון העיסקי האישי אכן תוביל להצלחותינו הכלכליות באושר ואי הפעלתו תוביל לקשיי פרנסה בעצב? בכדי לענות על שאלה זו צריך ראשית לבחון מה זה מודל עיסקי אישי ומדוע הפעלתו מייצרת פרנסה כלכלית מכובדת. רכיבי המודל העיסקי מבוססים על השבחת מיומנותינו המקצועיות לאורך שנות עבודה וניסיון רבים ולכן ככל שגילנו עולה, עולים סיכויי הצלחת יישום המודל העיסקי האישי. מגיל 40 והילך נצבר מספיק נסיון חיים, בעזרתו ניתן להקים עסק עצמאי ולהנות מהעיסוק ותוצאותיו, הרבה יותר מאשר להנות כשכיר במקום עבודה המסתכל על בני 40+ כמבוגרים עייפים חדלי תוצרת. זהו הגיל בו תוצאות העשייה למען עצמנו גדולות בהרבה מתוצאות העשייה כשכירים למען הבוס. זה הגיל להתפטר מעבודתינו כשכירים גם אם לא פוטרתם ולצאת לעצמאות. בגיל 50+ צבירת הניסיון המקצועי רבה ולכן יגדלו הסיכויים להצליח בהקמת עסק עצמאי. מציאת המודל העיסקי האישי זו חווית אושר והפעלתו זה אושר מתמשך.


לאף אחת מהתוכניות הרבות של הממשלה להילחם באבטלה אין פתרון ליצירת מקומות עבודה כשכירים לעובדים מבוגרים שפוטרו. בהתפוצצות בועת ההייטק בשנת 2001 נעשה מאמץ ממשלתי לעשות הסבות מקצועיות וכאשר נבדקו תוצאות ההסבות המקצועיות של 300 מהנדסים ל 300 מורים בשנת 2005 לדוגמא, הסתבר כי רק שלושה מהנדסים מוסבים נשארו לעבוד כמורים ומכאן ניתן להבין כי ההסבות המקצועיות המאולצות הם בעלי סיכויי הצלחה נמוכים מאוד. אפילו התוכנית של המוסד לביטוח לאומי, אותו גוף שאחראי להעניק הגנה סוציאלית מיידית למפוטרים, לא מספקת שום מענה למבוגרים. באופן אירוני, התוכנית כוללת הארכה של תקופת הזכאות לדמי אבטלה דווקא לבני 25-35. המפוטרים המבוגרים, אלה שממילא מתקשים למצוא עבודה גם כשאין משבר, לא זכו לתוספת של יום אחד בודד אפילו. "הדילמה לגבי הגילאים המבוגרים גדולה", מסבירה אסתר דומיניסיני, מנכ"לית המוסד לביטוח לאומי. "הרי גם כששיעור האבטלה נמוך המבוגרים מתקשים למצוא עבודה, כי ישנה בעיה עולמית שבה מעסיקים לא רוצים מבוגרים". לדבריה, "גם אם אאריך בחודשיים נוספים את תקופת הזכאות עבור גילאי 45 ומעלה, הם לא ייקלטו בעבודה ויקבלו ממילא הבטחת הכנסה. לכן, צריך לחשוב על פתרון אחר".


מעטים האנשים היוזמים רעיון לעסק עצמאי או להקמת חברה ומנסים לממש את חלומם. חלקם של המעיזים לחלום מגיעים למרכזי טיפוח יזמות ונעזרים בשרותיהם במידה זו או אחרת, חלקם הולכים לקורסים שונים ליזמות, חלקם יוזמים סטאראפים ואילו רוב בני האדם אינם מעיזים אפילו לחלום על עסק מצליח. אז כיצד מאתרים את המודל העיסקי האישי הגורם לאושר ולהצלחה כלכלית? אין ספק שאנשים כישרוניים מצליחים ושניתן להצליח רק בעזרת הפעלת כישרונותינו ולכן הבסיס להצלחה מתחיל במציאת כישרונותינו המולדים, תהליך שבפני עצמו מהנה מאוד. התהליך למציאת כישרונותינו מבוסס על שאלון לרישום כל הצלחותינו מהגן ועד היום, חלקן גדולות וחלקן קטנות, אך כולם יחד נוצרו בזכות כישרונותינו. מתוך רשימת הצלחותינו בעבר ניתן לפענח את רשימת כישרונותינו בטכניקה מסויימת אותה תארתי בספרי "שורש ההצלחה הכלכלית". בשיטה דומה המבוססת על סידרה אחרת של שאלות מחצי הכוס המלאה של חיינו ניתן לאתר את המיוחדות שלנו ובסידרת שאלות שלישית, אף היא מחצי הכוס המלאה והטובה של חיינו ניתן לאתר את תהליך יצירת התובנות היפות שלנו הגובל ברגעי אושר. שורש הכישרונות שלנו + שורש המיוחדות שלנו + שורש התובנות היפות שלנו מגדיר את ווקטור ההצלחה הכלכלית שלנו ואם תיבחנו את הצלחותיכם הגדולות בעבר תגלו ששלושת שורשים אלו פעלו בעוצמה בהצלחותיכם הגדולות. התובנות היפות חייבות להתפתח כדי שהעיסוק האישי יתפתח כי העיסוק אינו יכול להתפתח מעבר לתובנות שלנו ולכן חשוב להבין את תהליך יצירת התובנות היפות אצל כל אחד. בעזרת סידרת שאלות נוספת מגלים את שורש העיסוק שלנו ובעזרת תהליך יצירתי אנו ממציאים עיסוק המפעיל את כל ווקטור ההצלחה ואת שורש העיסוק. התוצאה היא חווית אושר מתמשכת, תובנות מתפתחות, כישרונות מתפתחים והצלחה כלכלית המתפתחת במשך הזמן. חשוב גם לציין כי אדם מאושר הוא אדם בריא ומחלות רבות ניתנות להבראה כשהאדם נהיה מאושר. מאידך, אנשים מתוסכלים לאורך שנים מפתחים מחלות שונות המובילות למחלקות הפנים בבתי חולים, כי הגוף מגיב לבחירותינו.


לכל אדם יש כישרונות ולכל אדם קיים ווקטור הצלחה, הוא "שורש ההצלחה הכלכלית" ולכן כמעט כל אדם מסוגל להקים עיסוק עצמאי. ווקטור ההצלחה + שורש העיסוק הם המודל העיסקי האישי. ניתן להמציא מספר עיסוקים שיפעילו את המודל העיסקי האישי אך רק העיסוק שיפעיל את כל כישרונותינו ייצור תפוקה כלכלית מכסימלית ולכן מתחיל התהליך במציאת כישרונותינו. חלקם של האנשים כל כך פוחדים להיות עצמאיים שהפחד משתק אותם ולכן בסיומו של תהליך זה ניתן למצוא שותפים המשלימים את כישרונותיהם וביחד מסוגלים השותפים לפרוץ קדימה כל אחד במודל העיסקי האישי שלו. ציוותים אלו נעשים על בסיס הכישרונות, היינו אנשים בעלי כישרונות שונים לחלוטין לא ימצאו נושא משותף ואנשים בעלי כישרונות דומים יותר מדי, יעסקו באותם נושאים ויגררו לריבים ולוויכוחים, ולכן רק מספר מסוים של כישרונות זהים בבחירת שותפים ייצור גם עניין משותף, גם חלוקת תפקידים טבעית וגם תפוקה מכסימלית בשותפות. התהליך האישי אורך שלוש פגישות, כל אחת בת שעתיים.