שורש ההצלחה הכלכלית

ספרי   "שורש ההצלחה הכלכלית"

 

מהו שורש ההצלחה הכלכלית? מדוע יש מי שמצליחים להמריא ולהגיע להישגים כלכליים נכבדים ואילו אחרים דורכים במקום?


ספרי  "שורש ההצלחה הכלכלית" מאפשר לקורא לאתֵר, בעזרת טכניקה מיוחדת, את פוטנציאל ההצלחה האישית הטמון בו ומדריך אותו – צעד אחר צעד – כיצד להשתמש בפוטנציאל הזה כמנוף לעשייה מספקת ומתגמלת ולהישגים בכל תחומי חייו. הספר ייקח אתכם למסע בזמן שיחשוף את מיוחדותכם, את כישרונותיכם המולדים ואת היופי הפנימי שבכם, וינווט אתכם לדרך חיים של אהבה ואמונה בעצמכם. הספר יסייע בידיכם להבין את עולמכם הרגשי ואת מקור המוטיבציה שלכם ובמידת הצורך לשנות כיוון ולמצוא את העיסוק ההולם ביותר את כישרונותיכם.

"שורש ההצלחה הכלכלית" מציג תפישה חדשה ועמוקה על המבנה הרגשי של האדם ועל הדרך שבאמצעותה יוביל את עצמו לאושר ולשפע כלכלי.

 

הספר מכיל מידע אמיתי ומורכב המלווה בשמונים וארבע איורים כדי לפשט את עומקו. הספר מיועד לאנשים המוכנים לעשות עבודה עם עצמם בכדי להתפתח ולהצליח. אלו אשר אינם מוכנים לעשות עבודה עם עצמם מתחפרים בתחושת הקורבנות. בחירה זו אינה מובילה לאהבה עצמית, כי רק בעזרת עבודה עצמית ניתן לגלות את האהבה העצמית, אך כל עוד ממשיכים לצפות לקבל אהבה מאחרים במקום מהאדם לעצמו, הופכים לקורבנות התלויים בחסדיהם של אחרים כי אין אדם בעולם היכול למלא את זולתו ברגש האהבה שכל נפש זקוקה לו לקיומה יותר מאשר יכול כל אחד למלא את עצמו.

הספר אינו מדבר על עשיית כסף בפועל אלא על דרך התפתחותו של האדם להצלחה עם עצמו המובילה לאושר והצלחה כלכלית ולכן חלקם של חנויות  הספרים הציבו את ספרי במדור כלכלה ועסקים וחלקם במדור פסיכולוגיה כי אותם ספרנים הקוראים ספר על כלכלה שאינו מדבר על ייצור כסף מתייחסים אליו כספר פסיכולוגיה. הבנתם לוקה בחוסר הכירות עם אנשי העסקים שכן עשו כסף בחייהם. מקומו של הספר הוא במדור עסקים וכלכלה.

מדוע בני האדם חסרי סבלנות בהמתנתם לכסף המיוחל ורוצים כל כך לייצר כסף עד כדי כך שנכנסים לחובות התחייבויות והלוואות ? הסיבה היא מהתמכרות. הרצון להרחיב את גודל הבית, את גודל העסק, את גודל המכונית וכו' הוא חוסר אמונה בעצמם וביכולתם לעשות כסף וכאשר התמכרות זו גדלה אנשים אלו קלים לסחיטה ומפתחים התמכרות לרדיפה אחרי הכסף, כי אינם שומרים על עצמם מחוסר אהבה עצמית. אדם האוהב את עצמו, דואג לעצמו, מדבר יפה, דואג להוציא יופי מעצמו בכל התנהגות ומעשה אינו נכנס לסכנות ולהתחייבויות מיותרות ולכן אינו חושש משום דבר. הנתינה שלו פנימה לעצמו גדולה מהנתינה שלו החוצה לאחרים. חשוב מאוד שבכל רגע של עיסוק תהיה נתינה פנימה של האדם לעצמו ולנשמתו.

 

הקדמה

 

משה, סמנכ"ל לפיתוח של חברת היי-טק, נפטר מדום לב בגיל ארבעים ושמונה, בשיאו של הפרויקט שבו השקיע את מרב זמנו ומרצו; נופית הגיעה לכדי ייאוש אחרי שהחברה לפרסום שהקימה התפרקה, ומשלא הייתה מסוגלת לחזור ולעבוד; יעקב לא הצליח לשקם את עצמו אחרי שכל עסקיו קרסו; מירי חשה ריקנות גדולה בחייה לאחר שפוטרה ממשרתה כמנהלת סניף בבנק שבו עבדה שלושים שנה; איילון, שחברת ההיי-טק שלו צברה חובות גדולים, נאלץ להתמודד עם קשיי פרנסה שהלכו וגברו; אריק היה שרוי בדיכאון מעבודתו כמתכנת, ושולי, שעסקה במכירת מוצרים רפואיים, הייתה עצובה מאוד משום שלא הצליחה להתפרנס מעבודתה.

מדוע הנהלות של ארגונים רבים טורחות לאמץ מתודולוגיות לשיפור מיומנויות העובדים ואף משקיעות משאבים בהדרכתם, אם למרות המאמצים האלה התפוקה אינה משתפרת אלא בעשרים אחוז לכל היותר? ומדוע אין בשיפור המושג כדי לשנות את הכלל הידוע של "עשרים/שמונים" (עשרים אחוז מכלל אנשי המכירות, לדוגמה, מבצעים שמונים אחוז מן המכירות)?

מדוע מתקדמים חלק מהעובדים השכירים בסולם ההיררכיה, ואילו חבריהם נעצרים ואפילו מידרדרים או מפוטרים?

מדוע אין קרנות ההון סיכון זוכות אלא לאחוזי הצלחה נמוכים בהשקעותיהן אף-על-פי שכל השקעה שלהן מלווה בזיהוי ובבדיקה מקיפה של הסיכונים והסיכויים?

את התשובות לשאלות האלה תמצאו בהמשך הקריאה בספר ובלימוד החומר שבו. אנשים רבים חיים באבדן מוחלט של כיוון, בתוך כדי רדיפה אחרי בצע כסף ותסכול הנובע מחוסר הישגים. חלק מהם  אינם מאמינים כלל שניתן להגיע להצלחה בדרך הישר. הקשיים והסיפורים העצובים אינם פוסחים על איש מאתנו. לעתים אנו מתגברים ומצליחים להתקדם בחיינו למרות הקשיים, אולם לעתים חומת העצב והכאב חוסמת את דרכנו בעקשנות, ואנו מאבדים את היכולת הנפשית לפרוץ אותה. כאשר הניסיונות להיחלץ מהמצב הזה, למשל על-ידי פנייה לייעוץ לסוגיו, אינם עולים יפה – קיימת סכנה שניקלע למערבולת רגשית ללא מוצא או שנשקע בדרך חיים של פשרה כפויה.

מהם המנגנונים הנפשיים המניעים את התהליכים האלה? מהו המבנה הרגשי הגורם לאנשים מסוימים להתקדם במעלות ההצלחה ולאחרים להיעצר ואף להידרדר? האם עקרונות המבנה הרגשי משותפים לכל בני האדם, והאם ניתן להשתמש בהם כדי לשנות נתיבי חיים לא רצויים?

            בספרי שורש ההצלחה הכלכלית אקח אתכם למסע קסום אל לב האדם ואסיר את הלוט מעל המערכות הרגשיות המניעות כל אדם בחייו. במסע הזה תבינו מדוע נוצרות העכבות העוצרות את התקדמותנו וגורמות לנו לנהל את חיינו מתוך "מערה" חשוכה של רגשות, כמו כישלון, עצב, כעס ותסכול. בהמשך המסע אַראה לכם את הדרך שתוציא אתכם מן החושך אל האור, ובמילים אחרות – הדרך שתחשוף את שורשי ההצלחה האישית וההגשמה העצמית של כל אחת ואחד מכם, ותחליף את ההתרפקות ואת הגעגועים חסרי התוחלת למה שבעצם לא קיים, כמו גם את ההיתלות בתשובות "אינסטנט" שאינן פותרות דבר. בסופו של התהליך תהפוך האי-ודאות בחייכם למידע מדויק ובר-מימוש, שיישומו יוביל אתכם להצלחה מתוך תחושה טובה ושלמות פנימית.

המטרה העיקרית שהנחתה אותי בכתיבת הספר הייתה להציע לכם טכניקות בדוקות לעבודה עצמית, שבעקבותיה תבינו את ההתפתחות הרגשית של חייכם ותמצאו את המיוחדות המולדת שלכם ואת היופי הפנימי שבכם. העבודה העצמית תאפשר לכם למצוא את העיסוק ההולם ביותר את כישרונותיכם המולדים, עיסוק שבו תוכלו לממש את עצמכם באהבה ובשמחה ולהגיע גם לשפע כלכלי. לצורך המחשה בחרתי ארבעה מתלמידיי: נופית, איילון, אריק ושולי – שאותם הזכרתי בפתיחת דבריי – אשר ילוו אתכם לאורך הספר ויחשפו את שורשי ההצלחה שלהם כדי לסייע לכם בכל שלב של דרך הגילוי העצמי.

הספר מיועד לכל מי שמרוויח בדוחק את פרנסתו, לכל מי שקרס מבחינה כלכלית, לכל מי שמשועמם בעבודה ומחפש את העיסוק ההולם אותו ביותר, לכל מי שאינו מוצא עבודה מסיבה כלשהי, ליזמים, לעובדים שכירים, למנהלים ולכל מי שרוצה להגיע להגשמה עצמית באושר ובעושר.

 

מבוא

 

הכלל העומד בבסיסו של הספר שורש ההצלחה הכלכלית הוא "עשייה מאהבה". הכלל הזה אינו פשוט כפי שהוא נשמע, וכדי להסבירו כתבתי את הספר המוגש לכם עתה באהבה. התגמול הרוחני להולכים בדרכו הוא אושר ושמחה, ואילו התגמול החומרי הנו שפע כלכלי.

התשתית להצלחה, בכל אחד מתחומי החיים, הנה הכישרונות המולדים, המיוחדות המולדת והיופי הפנימי המולד – הקיימים בכל אדם באשר הוא. ביכולתו של הספר הזה לסייע, למי שמעוניין בכך, לחשוף במדויק את כישרונותיו המולדים ואת המיוחדות המולדת שלו, ולהוציאם מן הכוח אל הפועל. אין לו לאדם אלא את עצמו, קרי: המבנים הרגשיים המניעים את חייו ומכילים את עץ כישרונותיו, מנגנון המיוחדות ומבנה היופי הפנימי שלו, עץ שריטות ילדותו ומפת הדרכים של חייו. עצירה אין פירושה קץ העשייה, אלא הזדמנות לכל אדם למצוא את הכיוון שנועד לו וליצור את עצמו מחדש על-ידי שימוש נכון בתכונותיו. בדרך הזאת יוכל להוביל את עצמו להצלחה ולהגשמה עצמית.

הספר ייקח אתכם באהבה למסע רגשי אחורה בזמן, מרגע זה ועד שעת לידתכם – לאורך רגעי השיא של חייכם. בעזרת הטכניקות המתוארות בספר תחשפו את רגעי השיא שלכם ותבינו את מפת הדרכים שהובילה אתכם בדרככם עד היום. תלמידיי הרבים טענו בתחילת המסע כי אינם זוכרים את האירועים המוצלחים והטובים שאירעו להם, מאחר שדווקא האירועים הקשים הם אלה שנחרתו בזיכרונם, אולם כבר בתחילת העבודה העצמית הם הופתעו לגלות עד כמה גדול היה מספרם של האירועים הנפלאים שחוו למעשה בשנות חייהם, ואז נרתמו בהתלהבות להמשך המסע הרגשי על גילוייו הרבים. אל לכם לחשוש מפני הזיכרונות הקשים משום שכל הטכניקות שבספר מבוססות על הזיכרונות הטובים שלכם, כאשר במקביל מוסברות הסיבות לאירועים הקשים שחוויתם. בהדרגה חדלים התלמידים לחשוש מפני שינויים בחייהם והם לומדים לפעול מתוך אמון וביטחון ביכולותיהם וברגשותיהם האמתיים.

הבנת הדרך ומניעיה חושפת את שורשי קיומנו. לאחר הבנת שורשי ההצלחה יש ביכולתנו לכוון את המשך מפת הדרכים של חיינו בתוך כדי שליטה עצמית ומודעות נפלאה ולגלות דרכים לעשייה מתוך אהבה, עשייה המובילה להגשמה עצמית. חמש הטכניקות המתוארות בספר מושתתות על עבודה עצמית – על בסיס הנתונים האישיים שלכם. כדי להדגים את הטכניקות האלה, פירטתי גם שתי דוגמאות אישיות המבוססות על הנתונים של אירועי חיי.

ההדרכה וההכוונה שבספר מאפשרות לכם להגיע לעשייה נכונה שתוביל אתכם לשפע ולהצלחות מסוגים שונים, כגון הצלחות כלכליות, הצלחות בגיוס השקעות, הצלחות ביצירות אמנות, הצלחות בתיווך עסקים, הישגים במחקר, הישגים ברפואה, הצלחות כשכירים במקום העבודה.

בני האדם פועלים כבובה על חוטים – חוטים של חוקים עצמיים, של אמונות טפלות לא מדויקות ושל למידה מניסיונם של אחרים, והם פוחדים לבצע שינויים. הספר ילמד אתכם כיצד להשתחרר מן החוטים, לפעול אחרת ולא לחשוש מהבלתי נודע, ובעקבות זאת תלמדו כיצד לעבוד מתוך אמונה עצמית, בביטחון ובכיוון חיובי פעיל. הספר מתמקד בחלק הטוב והיפה של החיים, בהצלחות, בתשבחות ובהתפעלויות, ומראה כי האדם הוא יצירה נפלאה, וכל שנותר לו לעשות הוא להגשים את עצמו בתוך כדי עשיית טוב לעצמו ולזולתו מתוך אהבה עצמית. הכישרון האמתי של האדם אינו קיים בבובה על חוטים ואינו מופעל על ידי משיכה בחוטים.

 

לסיכום, הספר יאפשר לכם לזהות את כישרונותיכם המולדים, את המיוחדות המולדת ואת היופי הפנימי שלכם – מצד אחד, ויעזור לכם לעשות סדר בחייכם ולבנות לעצמכם תכנית אמתית ונכונה לחיים כלכליים עצמאיים בארמון הפנימי שלכם – מצד שני. כקוראי הספר תוכלו להיות מדריכי הדרך של עצמכם ולהפסיק את פעולת החוטים השולטים בחייכם, וכן לקבל כיוון נכון לחיים בנתינה יפה של שפע לזולת ולעצמכם. תורת ההצלחה תהיה ביתכם וחלק בלתי נפרד מן היופי הפנימי שלכם. וזוהי רק ההתחלה.

 

במה נבדל הספר הזה מספרים אחרים ללימוד שיטות להצלחה כלכלית שנכתבו על-ידי אנשי עסקים? ההבדל העיקרי נעוץ בכך שהטכניקות המתוארות בו הן רגשיות, כאלה שכל אדם יכול להיעזר בהן ללא קשר לנסיבות חייו, וזאת בניגוד לנוסחאות העסקיות היבשות המקובלות במרבית הספרים העוסקים בשיטות להצלחה כלכלית. הספר הזה אינו עוסק בטכניקה להתעשרות מהירה כמקובל בספרים אחרים, אלא בהבנה עמוקה ומדויקת של המכלול הרגשי-אישי העומד מאחורי פועלו של כל אדם. המטרה העיקרית של הספר היא כאמור לסייע לקורא לחשוף את שורשי ההצלחה האישית שלו מכוח כישרונותיו, המיוחדות והיופי הפנימי שלו מחד גיסא, ולגבש מחדש את דרכו בחיים ולהגיע להצלחה מתוך תחושת שלמות ושמחה – למרות העכבות שצבר בילדותו – מאידך גיסא, כאשר התגמול המשני הוא שפע כלכלי.

את הטכניקה לחשיפת שורש ההצלחה הכלכלית פיתחתי במשך שנים רבות של חקר ומעקב אחר הצלחות וכישלונות בתחום העסקי ומתוך שיחות שקיימתי עם אלפי אנשי עסקים בעולם. הרצון להבין את התהליכים האלה התעורר בי אחרי שהקמתי, בעשורים השלישי והרביעי לחיי, חמש חברות היי-טק בין-לאומיות – אופטיבייס בע"מ, ויקון טלקומוניקציה בע"מ, מדיהגייט בע"מ, טרייסנט תקשורת בע"מ, וסלקס תקשורת בע"מ.

לאחר גיוס ההשקעות פיתחתי כל חברה בדרך משלה ובשוקי יעד שונים. אופטיבייס הונפקה בבורסה בארה"ב בתחילת 1999 ועדיין נסחרת בה, ויקון הונפקה בבורסה בצרפת בסוף 1998 ונמכרה בשנת 2005, מדיהגייט וטרייסנט נמכרו בשנים שלאחר ספטמבר 2001, וסלקס ממשיכה לגדול כחברה פרטית.

האופן שבו התפתחו חמש החברות האלה מבחינה עסקית העלה שורה ארוכה של שאלות. לדוגמה: מדוע הפכה החברה הראשונה שהקמתי לגדולה מבין החמש, אף שבעת הקמתה היה ניסיוני העסקי המועט ביותר? מדוע החזירה החברה שבה נעשתה ההשקעה הקטנה ביותר את התמורה הכספית הגדולה ביותר? מדוע הגיעה דווקא החברה החמישית שהקמתי לשלב המכירות במהירות רבה יותר מקודמותיה אף שההשקעה בה הייתה מינורית ביחס אליהן? מדוע הצליח שיתוף הפעולה בקונסורציום של שבע חברות יותר מזה של שתי חברות? מהשאלות עצמן עולה כי לא היה זה הניסיון העסקי שקבע את מידת הצלחתה של חברה זו או אחרת.

בתוך כדי הקמת החברות וניהולן עסקתי בחיפוש מתמיד אחר ה"נוסחה" להצלחה: הקשבתי למאות הרצאות של גדולי המצליחנים בעולם, קראתי ספרים של עשירים ומפורסמים, נפגשתי עם אלפי אנשי עסקים אשר שיתפו אותי בניסיונם ובסיפוריהם, ונוכחתי לדעת שהכול אישי: אין שני סיפורי הצלחה בעלי אותו מוסר השכל, ואין הצלחה הניתנת לשכפול. המסקנה הייתה שהצלחתו של אדם זה או אחר מבוססת על כישרונותיו הוא ועל הדרך האישית שבה מצא לנכון להשתמש בהם.

בשלב זה התחלתי בעבודה עצמית פנימית עמוקה שנעשתה לאורך שנים אשר במהלכן פיתחתי כלים שסייעו לי בגיבוש הטכניקה לחשיפת הכישרונות המולדים. הטכניקה הזאת מבוססת על ההבנה שההצלחה נובעת באופן ישיר מהפעלת כישרונותינו, ואילו הכישלון נובע בסופו של דבר מרישומן של שריטות הילדות שנחרתו בנפשנו.* מטבע הדברים חשפתי בראש ובראשונה את הכישרונות המולדים שלי עצמי, כמו גם את המיוחדות המולדת ואת מנגנון היופי הפנימי שלי. להם אני חב את ההצלחות של חיי והם אשר אפשרו לי להגיע גם לעיסוק חדש הממלא אותי באושר ובשמחה, עיסוק אשר הספר הזה הנו חלק בלתי נפרד ממנו. כאשר התחלתי ללמד את השיטה הצגתי את התהליך האישי שעברתי בפני תלמידיי, ובמהלך העבודה עמם שכללתי את הטכניקות. עד מהרה דיווחו התלמידים בהתלהבות על התוצאות הטובות ועל השינויים החיוביים שהתחוללו בחייהם ובעשייתם. התברר כי השיטה מתאימה לכול.

בספר מתוארות חמש טכניקות, מתוכן שתיים הכוללות גם דוגמה אישית שלי לצורך המחשה. כל הטכניקות דורשות עבודה עצמית על בסיס הנתונים האישיים של כל אחת ואחד מכם.** הבסיס לכל העבודות העצמיות הוא ההכרה כי ההתבוננות המדויקת באמת העמוקה של חייכם ושל אישיותכם אינה מותירה מקום להאשמות או לשיפוט עצמי, ומחייבת דיוק בתשובות מתוך הסכמת הלב והשכל.

 
פרק אחרון - סיכום
 

ספרים רבים מתארים סוגי טכניקה שונים המובילים לכיוון ההצלחה העסקית. הטכניקות בספר הזה שונות לחלוטין מאותן טכניקות פיננסיות מוכרות וידועות, העובדות רק עם חשיבה שכלית, רקע כלכלי וידע כללי. כל הספרים המתארים טכניקות להצלחה כלכלית מבוססים על ניסיונותיהם המוצלחים של אנשים מפורסמים, וכדי ללמד את הקורא מניסיונם של אלה שכבר הצליחו, הם מכילים הרבה דוגמאות של התנסויות פרטיות של אחרים. ניסיונם המוצלח מבוסס על כישרונותיהם הם, ומאחר שהכישרונות שונים מאדם לאדם, אזי ההבנות שלהם מדויקות להם בלבד. הספר הזה אינו מבוסס על דוגמאות מהצלחות של אחרים שצריך ללמוד מהן, ואף לא על ניסיון החיים שלי, אלא על ניסיונכם שלכם בחיים. הספר מכיל חומר לימוד ושתי טכניקות יישומיות מפורטות. הספר עמוק ונועד לנפשות הפועלות לא רק בראייה שכלית אלא גם בצפייה רגשית. הספר יעזור לאנשים שירצו לפעול מתוך כישרונותיהם האמתיים בצורה מסודרת, אך ידרוש מהם עבודה ודרך לא קלה לעבור בה. להגשמה עצמית מאהבה, להצלחה ולזרימת השפע הכלכלי לביתם יגיעו רק מי שיתמידו ויתעקשו לבצע שינוי בחייהם ויהיו מוכנים להתקדם במפת הדרכים של ההצלחה למרות הפחדים והקשיים, ואף יהיו מוכנים להוציא מעצמם יופי פנימי לעולם ולנקות את עצמם מכל הדברים המיותרים.

צריך לשים לב להבדל המשמעותי שבין הפגיעות הרגשיות לבין הכישרונות אשר נוצרו מפגיעות אלה; צריך לפעול לפיתוח הכישרונות ולא להיעצר במפגש של השריטות עם רגשות כואבים כגון פחד, כעס, דיכאון ותסכול. איך תעשו זאת? בכל מפגש עם רגשות כואבים התעסקו מייד בעשייה שאתם אוהבים ואז תוציא אתכם הרגשת האהבה מהכאב הרגשי. לאחר היציאה מהכאב הרגשי תוכלו לצפות, אם תהיו מעוניינים בכך, באירוע שהתרחש ולהיכנס לתהליך של תיקון רישומה של השריטה. כל מה שעברתם בחיים הוא לטובתכם וחשוב מאוד להתפתחותכם. גם אם קשה להבין זאת ואף אם המשפט הזה מעורר בכם גיחוך, עליכם לדעת כי הוא מדויק לכם. אם תרצו להבין זאת, כל שעליכם לעשות הוא לחפש את חצי הכוס המלאה במקום את חצי הכוס הריקה. חצי הכוס המלאה תמיד קיימת. בסיס הכישרונות שהתפתח מהפגיעות הרגשיות שלכם בילדות והשתכלל בהצלחותיכם בחיים מאפשר לכם לכוון נכון את עצמכם ואף לעזור לאותם אנשים שנעצרו בדרכם ובפרנסתם ואינם יודעים כיצד להמשיך. נוסף על הלימוד הזה עליכם לעבור גם הכשרה מקצועית בתחום שבו בחרתם כעיסוקכם האופטימלי לשם רכישת הידע המקצועי הרלוונטי. לאחר חשיפת שורש ההצלחה הכלכלית תוכלו לפתח את הכישרון הכלכלי ולהוציא ממנו הרבה יופי לעולם, והיה אם שוב תיעצרו – חיזרו לפרק על מציאת העיסוק האופטימלי ומצאו משם את הכיוון להמשך התפתחותכם במפת הדרכים שלכם. בספרי השני אכתוב על טכניקות נוספות להמשך ההגשמה העצמית, ותוכלו להשתמש בהן אם שוב תיעצרו בחייכם ואם תרצו להמשיך ולהתפתח ללא גבול כדי להיות כל מה שתבחרו להיות. טכניקה כזאת היא הטכניקה ליצירת כישרונות חדשים בגיל מבוגר ללא רישומן של שריטות. טכניקות של הנדסת כישרונות לקבוצות של אנשים, כאלה הדרושות להגשמת עסק, יובאו בספרי השלישי.

בעזרת הטכניקות המובאות בספר הזה, הפכו אנשים פרטיים ובעלי עסקים שהשתמשו בהן לחציית הפחד מהפרנסה ומרדיפת הפרנסה, להרבה יותר פתוחים להבנות עמוקות מבחינה עסקית, עם כיוון חדש ודרך חדשה ונכונה לכל אחד מהם. המידע החדש המצטבר אצל כל אדם כתוצאה מהשימוש בכישרונותיו ומההתקדמות במפת הדרכים של חייו חשוב מאוד לאושר האישי שלו ולהצלחתו הכלכלית. רוב בעלי העסקים שפגשתי בחיי לא היו בכיוון הנכון, או שהיו עצורים בפחד שלהם, וכתוצאה מכך השתמשו בכוחניות רבה ובתככים פוליטיים להצלחתם, דבר שגבה מהם מחיר בהפסדים כלכליים ובבריאות. הספר הזה מכיל מידע עמוק וחכם, וככל שתתעמקו בו כן תגלו הבנות עמוקות יותר. אני ממליץ על כן שתקראו בו פעמיים, תבצעו את העבודות העצמיות ותעבדו עם הספר כאשר תרצו לבנות תכניות ליצירה ולהגשמה עצמית על מפת הדרכים שלכם.

פעמים רבות מתברר לאדם שהוא צריך לוותר על המזוודה עם התיקים שבנה לעצמו וליצור חיים חדשים במקביל לחייו הנוכחיים. כמו כן מתברר לעתים כי על מנת שיצא מעבדות לחירות על האדם להשתחרר מהעומס האישי והעסקי ומהמקום הרודף אחרי הכסף. אני מאמין בעשייה נכונה ומדויקת, שקולה וחכמה. הספר נכתב כדי לעזור לזולת, לא באמצעות קסמים רגעיים אלא על-ידי השקעה רצינית של זמן ועבודה. אם תאבדו כיוון בחיים, תמצאו בעזרת הספר כיוון חדש ותלמדו שרווח כספי לא מתקבל על-ידי עומס רגשי או על-ידי כיוון שגוי של בריחה ושל חוסר עשייה. אם לא תפעלו מהמקום הנכון, יתברר לכם שאתם מסתובבים סביב עצמכם כמו סביבון, ואחר כך תתעייפו ותפספסו בנושאים האישיים. על-ידי רכישת מיומנות מקצועית ביכולתכם לבחור בכל עיסוק שהוא, אך כדי להצליח בכך עליכם להבין איך המנוף האישי שלכם עובד, ולא איך עובד המנוף של אחרים – כי רק דרך עבודה עצמית והיכרות עם עצמכם תוכלו לחשוף יופי פנימי שלא חשפתם מעולם. כל אדם הוא יחיד ומיוחד, כל אדם הוא עולם ומלואו, כל אדם הוא יצירה יפה, מיוחדת וכישרונית בפני עצמה, ועם השנים הוא רוכש ידע, חכמה והבנה, שבעזרתן הוא יכול לבחור אם ליישם את יכולותיו אם לאו. על כן יש לכל אדם  יכולת להצליח בדרכו שלו ולא בדרכם של האחרים.

לעשות טעויות זה טוב, וליפול כלכלית ורגשית זה בסדר. מתוך הנפילה תבינו שיש מקום להתנהל אחרת. צורת חייכם יכולה להשתנות רק אם תעשו את בחירותיכם שלכם ולא תנסו לחקות אנשים אחרים שהצליחו או תאשימו אחרים בכישלונכם. כפי שכתבתי בדוגמאות של ההצלחות ושל הכישלונות בחיים, יש כמה דרכים להגיע להצלחה וכמה דרכים להגיע לפספוס חיים ולכישלון, והדרכים האלה מאפשרות להבין שהנפש פועלת בדרכים שונות.

אבחון הכישרונות על פי הטכניקה של הספר הזה הוא אישי לכל אחת ואחד ומקדם כל אדם מהמקום שבו הוא נמצא בחייו. אין כאן חיפוש ורדיפה אחר דברים חיצוניים אלא התעמקות של האדם בעצמו, כי כל אדם יכול להוציא מעצמו יופי אין-סופי וליצור ללא הרף. אין לי ספק שבדרך הזו תמצאו את הנחת ואת השקט. הספר מלמד על עשיית סדר בתוך הבלגן של החיים ועל מציאת הדרך לעשיית סדר אישי מתוך הצפייה בסרט חייכם עד כה, כי ממקום ההבנה הזו תוכלו לבצע שינויים ולדעת מה להפסיק ובמה לעסוק. אין כאן שאלות ותשובות; זהו מידע עמוק ורציני המתאים לכל אדם, כי לכל אחד יש עץ כישרונות מולד וייעוד משלו. יכולת הבחירה היא יכולת עצומה ונפלאה שאנשים לא משתמשים בה די הצורך. יכולת הבחירה מאפשרת אין-סוף אפשרויות למה שאדם יכול להיות מתוך כישרונותיו. האשמות סביבתיות, תחושת כישלון, צער על אבדן או על ירידה בפרנסה וכניסה לדיכאון – כל אלה מיותרים לחלוטין. כל שעליכם להבין הוא שפעלתם בדרך לא נכונה וששילמתם מחיר. גם אם אתם רק משועממים בעבודה והפרנסה בסדר – גם אז כדאי לכם לכוון את עצמכם להגשמה עצמית, כי במשך הזמן מתפתח השעמום לתסכול ולמחלות. מתוך ההבנה הזו אפשר לקום מחדש ולאסוף את הרסיסים או להחליט לצאת מהשעמום ולבדוק איך אתם ממשיכים מכאן ואיך אתם מנהלים את חייכם בצורה נכונה.