מהי הצלחה ומדוע אנשים מסוימים מצליחים ואחרים נכשלים?

מאת: דורון הרצליך

(פורסם בעיתון גלובס במדור בונים עסק בשבוע האחרון של שנת 2007)


הגדרת המושג הצלחה משתנה מתפיסה אנושית אחת למִשְנֶהָ אך הצלחה אמיתית אינה מוגבלת בתפיסה אנושית
כלשהי

       תפיסתנו האנושית את המושג הצלחה גורמת לנו להתפעל מאותם מצליחנים גדולים שזוכים להערכה ולפרסום כיוון שהצלחתם עולה מעל הממוצע המקובל. אך מספרם של אותם מצליחנים הוא מועט יחסית לכלל האוכלוסייה העובדת לפרנסתה, ולכן ניתן להניח שרוב בני האדם אינם מצליחים בעסקיהם, ולרוב רק שורדים או אף נכשלים בעסקים. ספרים רבים מתמקדים בניתוח התובנות של המצליחנים העסקיים, אך דווקא ניתוח מעמיק של תובנותיהם של אותם אנשים שנכשלו בחייהם מספר פעמים ואחר כך הצליחו, יכול להיות בעל הבנה רבה לגבי הדרך להגיע להצלחה כלכלית,  לא פחות משל המעטים שהצליחו בניסיון הראשון. חשוב לנתח גם הצלחות וגם כשלונות בכדי להבין כיצד פועל מנוף ההצלחה האישית ומדוע רק מעטים זוכים להצלחה גדולה. 
 


       ודאי חוויתם בחייכם את הרגשת ההצלחה כאשר הצלחתם במבחן, בספורט, בעסקה, בקלפים, בתכמון, בהונאה, בקנייה במחיר נמוך, במכירה במחיר גבוה וכו'. האם אהבתם מאוד את כל ההצלחות האלו ? ודאי שלא; חלק מהן היו מהולות בעצב, חלק בבדידות, חלק העלו על פניכם רק חיוך, ואחרות גרמו לכם באמת אושר גדול. מהו אם כן ההבדל בין סוגי ההצלחה השונים, ומדוע מעורבים בהם כל כך הרבה רגשות? 
 


       ברוב המקרים כאשר ההצלחה מנוגדת לאמת הפנימית שלכם כמו הצלחה בהונאה עסקית תחושו עצב מהתוצאה והחיוך יהיה מזויף וכאשר ההצלחה מחוברת ושלמה עם האמת הפנימית שלכם תחושו אושר ובין לבין תחושו רגשות שונים. לכן, אנשים מתכוונים לקשת רחבה של הגדרות כאשר הם מדברים על הצלחה, כיוון שהצלחה היא מושג חיובי המוגדר באופן שונה על-ידי כל אדם ואדם, בהתאם לתפישתו האישית. עצם הגדרת ההצלחה כהשגת מטרה כלשהי יוצרת מגבלה להצלחה, כיוון שהצלחה אמיתית אינה מוגבלת בשום מטרה. לדוגמא אם הגדרת יעד להצלחה הוא שכר כפול אזי השגת היעד מגבילה את שאיפותיו של האדם להשיג יעד כלכלי גבוה יותר או אם הגדרת ההצלחה היא מכירת העסק אזי השגת היעד מגבילה את שאיפותיו של האדם להשיג יעד מקצועי גבוה יותר. 
 


       אנשים מייחסים משמעות שונה למילה הצלחה בהתאם לנושא שבו הם עוסקים, וכך הם מגבילים את הצלחתם בנושאי עבודה, זוגיות, בריאות או ילדים בהתאם ליכולתם, להשכלתם ולשִכלם. יש מי שמגדיר הצלחה כספית כפרנסה סבירה ועקבית, והאחר חושב שהצלחה פירושה רווח של שני מיליון דולר. יש מי שרואה הצלחה כהגשמת יעדים כלכליים או מקצועיים, ויש מי שסבור שפסגת ההצלחה היא חיי נישואין מאושרים.


       ההגדרה האוניברסאלית של המלה הצלחה היא יכולתו של האדם להתפתח מבחינה אישית ולצבור תובנות חדשות על עצמו ללא סוף ולכן להצלחה אמיתית אין גבול. פעילות זו נעשית דרך עשייה נכונה ומאוזנת, בהשתדלות ובכוונה מלאה ומלווה תמיד בהרגשת אושר. גילוי תובנות חדשות של האדם על עצמו נעשית בסדרת מצבי התנהגות מסוימים כגון כאשר האדם מקבל את מצבו ללא שיפוט ומפסיק להיאבק בו, בפעילות יזומה הפוכה להרגלים, בהתעמקות בכל נושא מעניין, בלמידה מהכישלונות ומההצלחות בעברו, ברגעי נתינה לזולת ללא חישובי תמורה ועוד. ככל שהאדם צובר יותר תובנות חדשות על עצמו ומיישם אותם בפועל כך הוא מצליח יותר, ומכיוון שלמספר התובנות שניתן לצבור אין גבול, הרי שהאדם יכול להגשים כל שאיפה. תובנות אלו מאפשרות לו לפרוץ מחסומים, להתגבר על מכשולים ולהגיע להצלחה, איש איש בהתאם לשאיפותיו.


       אדם שאינו מפתח תובנות חדשות ופועל מתוך המוגבלות של תובנותיו הקיימות, משול למי שתקוע במערה ומנסה לפעול ממנה בהרבה מישורים מקבילים, ללא הצלחה. הנה כמה דוגמאות בהם אין האדם מפתח את תובנותיו: אדם המופעל על-ידי הסביבה מוצא שהוא גם מוגבל על-ידה; אדם אשר אינו מקשיב לעצמו ופועל רק בעצת אחרים תקוע במגבלות הייעוץ שקיבל; אדם שהוא שפוט של בת/בן זוגו וילדיו תקוע במגבלותיה של עשייה המותנית בקבלת אישור לכל פעולה שלו.


       כדי להצליח בעשייה נכונה בחיים על האדם לצאת מן המערה המכילה אוסף תובנות מוגבל ואמונות טפלות ולפעול ממקום אחר – ממקום של היופי הפנימי שלו מתוכו הוא יכול לפתח תובנות חדשות מלאות יופי על עצמו, ולהשיג בעזרתן מטרות חדשות וחיוביות ללא גבול כשהתהליך מלווה בהנאה ושמחה. כדי לעזור לנו לבצע זאת, נולד כל אדם עם כישרונות מולדים, כאשר כל כישרון הוא כלי לעשייה מיוחדת ולצבירת תובנות חדשות תוך כדי העשייה. מכאן ניתן להבין כי אדם יצליח כאשר הוא משתמש בכמה שיותר כישרונות ומגלה כמה שיותר תובנות על עצמו דרך פיתוח היופי הפנימי שלו בהתנסויות שונות מאלו שהוא רגיל להן.


       בכל עשייה המורגשת בהנאה ובאושר מופעלת קבוצת שונה של כישרונות מולדים. רק בעשייה מאוד מיוחדת מופעלים כל הכישרונות המולדים. החוקיות המאחדת את כל הכישרונות המולדים בעשייה מסוימת היא המיוחדות המולדת וכאשר המיוחדות המולדת פועלת, מתפתחת תשוקה אמיתית לעשייה מסויימת, ההצלחה גדלה והופכים למצליחנים.


       בכל אדם קיימת נוסחת הצלחה אישית הפועלת כאשר האדם ממקסם את השימוש בארבעת מרכיביה, כלומר כאשר הוא משתמש בכל כישרונותיו המולדים, כאשר הוא מפתח את היופי הפנימי שלו, כאשר הוא מפעיל את המיוחדות המולדת שלו וכאשר הוא פועל בצורה מאוזנת. אנשי עסקים ומנהלים הנוחלים יותר כישלונות מאשר הצלחות, אינם מכוונים להפעלת נוסחת הצלחתם ולמעשה אינם מפעילים את מרכיביה. למשל הם אינם מפעילים את כישרונותיהם המולדים וכך הם בוחרים בעשייה מתוך מקום מעייף וקשה שהם אינם מצליחים להתקדם בו ללא התובנות הנדרשות, במקום ללמוד את התובנות הנדרשות דרך ההתכוונות לעשייה כישרונית שתמקסם את כל מרכיביה של נוסחת ההצלחה האישית ותוביל אותם להצלחות. מכאן ניתן להבין כי ההצלחה והכישלון, אינם נובעים מגורמים חיצוניים כגון גורמי שוק או טכנולוגיה אלא, הם תוצר של בחירות נכונות או שגויות.


       נוסחת ההצלחה האישית פועלת בהרבה מקרים בתקופה מסוימת או רק בעסקה אחת ולא עוד, ורק מעטים מצליחים בקביעות בחייהם. הצלחה הפועלת לאנשים מסוימים רק בעסקה אחת או רק בתקופה אחת ומפסיקה נובעת מהחלטתם על בחירת כיוון חדש המפסיק את התפתחותם או מחוסר חדשנות הגורמת לשעמום ולרווית הכישרונות. כל מי שחווה הצלחה ואת הפסקתה יודע שההצלחה מלווה בתחושת אושר והפסקתה מלווה בתחושת ייאוש, עצבות, ריקנות וכו'.


       רבים מאלו שזכו להצלחה עסקית אחת ולא המשיכו להתקדם לאחריה, חווים תחושה של נפילה רגשית, בורחים לשעות שינה רבות, לחוסר עשייה או להתמכרות כלשהי ואז נכנסים למסלול של כישלון ותסכול. חשוב להבין כי כל מצב סטטי של חוסר עשייה, עלול להביא את האדם למצב מצוקה שכזה, ולכן על איש העסקים להמשיך ליצור מעצמו ואת עצמו בכדי להתקדם ולשמור על נתיב של הצלחה.


       במצב של כישלון האדם אינו פועל מתוך כישרונותיו הייחודיים. במצב של כישלון אין התפתחות של היופי הפנימי ואף המיוחדות המולדת אינה פעילה. במצב של כישלון בוחר האדם לפעול ללא פיתוח תובנות חדשות. כלומר- הכישלון הכלכלי או ההצלחה הכלכלית הם תוצאה של בחירותינו.


       מדוע אם כן אנשים נכשלים בעסקים? לעיתים קשה מאוד להתמקד סביב עיסוק שאוהבים כי נסחפים להתמכרויות. רובנו נולדנו עם התמכרויות כאלו או אחרות ואנשים רבים נסחפים אחרי התמכרויותיהם ומובילים את עצמם לכישלון. כאשר האדם נמצא במצב התמכרותי, ההתמכרות מוציאה אותו מהאיזון של עשייה נכונה בהפעלת נוסחת ההצלחה האישית שלו,  ולכן הוא אינו יכול להצליח. מהם סוגי ההתמכרויות האלו שאנו נסחפים אליהם ? עבודה רציפה במשך רוב שעות היממה, רדיפה אחרי הכסף, יצירת תלות באחרים, קורבנות, בריחה לשינה מרובה, בריחה לאוכל ללא גבול, רדיפה אחרי יופי חיצוני, רדיפה אחרי האגו, רדיפה אחרי יצר השליטה, רדיפה אחרי אהבה חיצונית, צפייה ממושכת בטלוויזיה, בסרטים וכל דבר שהופך להיות אובססיבי הוא התמכרות.


       לדוגמא: מדוע רדיפה אחרי הכסף זו התמכרות ? אנשים רבים מגדירים לעצמם ש"כאשר יהיה לי כסף אז....אצא לחופשה, לא אתאמץ כל-כך, אגשים חלום ישן וכו'". מתוך התניה זו, הם מוותרים בהווה על מימוש חלומותיהם ושאיפותיהם ובמקום זה מתרכזים במצב רדיפה אחר עשיית כסף. כאשר האדם נמצא במצב רדיפה אחר עשיית הכסף, הוא נסחף ברוב המקרים למצב בו הוא  נלחם, פוגע, הורס, מרמה, מעליב וכו' בכדי להשיג את הכסף. ולא אחת התוצאה היא, כי למרות התנהלות זו, האדם אינו מצליח להשיג את סכום הכסף עליו הוא חולם. וכך מתפתחת אשליה התמכרותית שרדיפה אחרי הכסף תעשה טוב לאדם ותגרום לאושרו.


       בני האדם נותנים כח לכסף. הם שופטים אחד את השני למי יש יותר כסף, למי יש פחות, נלחמים בשביל לעשות כסף, ממתינים ומתבטלים במשך שנים ארוכות עד שתתמלא ציפיתם ויגיע הכסף מהמקור המיוחל, מודדים את ערכו של האדם על פי שוויו בבורסה, מפרקים את זמנם בגלל הכסף, מבזבזים זמן בשביל הכסף, חומדים את הכסף, מתפללים שיגיע הכסף, מכורים בצורה כזו או אחרת לכסף, ומדברים עליו ללא הפסקה. כאשר התמכרות זו מתפתחת, כמו כל התמכרות אחרת, היא שולטת בבני האדם ומובילה אותם לייאוש ולאסונות כמו אותם אנשים שהתאבדו כאשר הפסידו את כספם בבורסות בתקופת המפולות הגדולות. אך דווקא אלו הרודפים אחרי הכסף אינם משיגים אותו ואם משיגים מייד מאבדים. מאידך, רבים אשר התנסו בהשגת תשוקה יודעים כי ניתן להשיג כמעט כל דבר ללא כסף, ובדרכם להשיג את מושא תשוקתם הם גם הופכים אותו למנוף כלכלי. הספרים הרבים המלמדים על עשיית כסף במהירות, מלמדים כיצד לרדוף אחר אותה התמכרות ולא כיצד להתפתח מבחינה אישית.


       אותה התמכרות לכסף גורמת לאנשים להיות תלותיים באחרים, כך שבמקום לפתח את עצמם ואת תובנותיהם הם מעניקים את כל כוחם ויכולתם לאחרים שיתפעלו אותם ויקבעו את גורלם. כאשר התלות באחרים הופכת לכפייתית היא מייצרת התמכרות שסופה כישלון, כי היא מוציאה את האדם מהאיזון הדרוש לו לעשייה נכונה של הפעלת נוסחת ההצלחה האישית. כל אדם צריך להיות תלוי אך ורק בעצמו ולא באחרים ולנקות את התמכרויותיו. ניקוי התמכרויות היא פעולת גמילה קשה מאוד, אך התמורה היא הרגשת חופש פנימית נפלאה, אושר גדול ועליה על מסלול ההצלחה. מאידך הבחירה להישאר בתוך ההתמכרויות גובה מחיר של סבל רב. מרגע שיבחר האדם לפעול לטובת עצמו, להילחם בהתמכרויותיו ולהפסיק להיסחף אחר אחרים הוא  יפסיק לסבול והעסקים יתחילו לזוז.


       ההצלחה הכלכלית האמיתית יכולה לבוא רק ממקום של עשייה מתוך כישרונותיו של האדם. עשייה כזאת היא היחידה המאפשרת לו להתחרות בהצלחה בעסקיו. לכל אדם יש מלאי כישרונות הטמונים בו מילדותו, ורק בחירותיו, הן שיובילו אותו להפעלת כישרונותיו, להגשמה עצמית ולפרסום או לחלופין לחוסר שימוש בכשרונותיו, למאבק הישרדות ולכישלון. המצליחנים הגדולים והמפורסמים בחרו בעיסוקם מתוך תשוקה ואהבה הרבה שנוצרה בקרבם, אהבה שנוצרה מתוך השימוש בכישרונותיהם המולדים, וזהו מקור הצלחתם.


       כל אדם יכול להצליח בעשייה המבוססת על כישרונותיו, להתפרסם ולהתעשר, אולם אין זו דרך קלה. לעיתים פועלת נוסחת ההצלחה האישית רק בעסקה אחת או רק בתקופה מסוימת ולא עוד, ורק מעטים מצליחים בקביעות בעסקה אחר עסקה בחייהם. הצלחה הפועלת לאנשים מסוימים רק בעסקה אחת או רק בתקופה אחת ומפסיקה נובעת מהחלטה, אך בדיוק בזמן זה דרושה החלטה נוספת כדי להמשיך להתפתח, וזהו הרגע ליצור שינוי פנימי או ארגוני לטובת פעילות התומכת בפיתוח הכשרונות ואינה מקפיאה אותם. אנשים המצליחים בקביעות מפעילים את כישרונותיהם וצוברים תובנות חדשות ללא הפסק ואף נכנסים לתחומי עניין חדשים ומפתחים כישרונות חדשים וכך הם יוצרים את עצמם בעזרת פיתוח תובנות חדשות ללא גבול. ההצלחה והכישלון הינם תוצר של בחירות ולא יד הגורל, וכל אדם יכול לשנות את מצבו מכישלון להצלחה על ידי בחירות נכונות.


       רבים מודדים את תוצאת ההצלחה בכמות הכסף או הרכוש שצבר האדם בחייו ומוכנים לחיות עם הגדרה זו, כאשר לכאורה נראה כי מאמר זה המגדיר את הרדיפה אחרי הכסף כהתמכרות - סותר את שאיפתם, אך לא כך הדבר. המסקנה הנובעת מן המאמר היא כי רק הרדיפה אחר פיתוח נוסחת ההצלחה האישית תוביל גם להצלחה כלכלית וגם לאושר פנימי ואילו הרדיפה אחר הכסף לא תוביל לשום צבירת רכוש. מכאן ניתן להגדיר הגדרה חדשנית על המבחן האנושי להצלחת האדם: המבחן  האנושי  להצלחת  האדם אינו נמדד בכמות הכסף שעשה בחייו אלא בכמות היופי הפנימי שהוציא ועד כמה פיתח את עצמו. רדיפה אחרי הכסף זו התמכרות  המובילה לכישלון, בעוד פיתוח מתמשך של יופי פנימי מוביל לבריאות ואושר לכל החיים אשר שכרו הוא גם שפע כלכלי.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------


מאמר דומה פורסם במגזין "ניהול" למנהלי ישראל