מחירה של הוצאת לשון הרע על הזולת


לאחרונה נחשפתי לתופעות של הוצאת לשון הרע בין חברים שונים באתר דהמרקר קפה, בתפוצת אימיילים שונים וכן בצפייה בראיונותיהם של כתבי טלוויזיה המקניטים את מרואייניהם לדבר בגנות אחרים.  
השפעת הירידה הכלכלית העולמית על חייהם של אנשים רבים מעוררת בם הבעת תגובות של כעס באמצעי התקשורת השונים. במצבים כאלו אנשים רבים מדברים יותר בלשון הרע על המצליחנים, על המתגרשים, על המתחתנים, על האקסים שלהם, על בני משפחתם, על טיב השרות שהם מקבלים מאנשי מקצוע, על חבריהם בפורומים שונים באינטרנט ועל  אחרים שאפילו אינם מכירים. מהיכן זה בא ? מה זה לשון הרע וכיצד מגיעים למצב כזה ? הוצאת לשון הרע זה השמצות ואמירת דברים רעים על פלוני ואין זה דומה לרכילות בה אנשים מחליפים חוויות. בסיסה של תופעת הוצאת לשון הרע נמצא בשנאה עצמית של מוציאה, בהתנגדות לקבל את העובדות שבסיטואציות החיים בהם כשלו ולכן איזכור מקרים אלו על ידי אדם זר מציף את כאבם וגורם להוצאת לשון הרע על אדם אשר מכירים או אינם מכירים. אין ספק שהמאמינים בתורה יודעים כי התורה מחמירה עם מוציאי לשון הרע, הנחשבים לאנשים פצועים המרעים לעצמם בתגובתם השלילית, אך מדוע הם מכפישים את הזולת ? הם מגיבים בתסכול ובכאב ממקום פציעתם, מייד בשמעם אדם אשר דבריו מציפים את כאבם. הם מגיבים מתסכולם ומפיצים מפיהם דברי רוע וחושך, מנפחים דברים, מסיתים את הסביבה כנגד אדם אחד פשוט, לעיתים בעל משפחה וילדים שאף אינם מכירים, מדברים בסגנון לא מכובד, מאיימים דרך הוצאת לשון הרע והכל בגלל שפלוני אמר או כתב דברים שאינם נראים להם. הוצאת לשון הרע בכלל ובפוליטיקה הישראלית בפרט נפוצה, כי בארצינו קיימים אנשים רבים הפגועים מסיבות שונות על רצונות שונים שנכשלו בהגשמתם ואז מתחילים במלאכת הפצת חושך, בדברי רוע, בהתנהגות שלילית ובפרסום תגובה עקומה על דברי פלוני שאינם נראים להם.


כיצד נראית הפצת לשון הרע מנקודת ראותו של פלוני עליו מוציאים לשון הרע ? אין ספק שצריך להיזהר ולשמור על עצמינו מפני אנשים הרוצים להזיק לנו בהוצאת לשון הרע כלפינו. מוציאי לשון הרע אינם יכולים להכיר לעומק את מעשיו של פלוני עליו מוציאים לשון הרע, ואולי פלוני הוא אדם טוב הפועל מאהבה עצמית לעשיית טוב לעצמו ולזולתו. במקרה כזה האדם המפיץ חושך ולשון הרע גוזר על עצמו דין חובה. מדוע מפיץ לשון הרע יהיה חייב בדינו, בהתנהגותו ובנפשו לפלוני נגדו הוציא לשון הרע ? מי שמאמין בגלגולי נשמות ומצוי ברזי הידע הזה, יודע שחלק ממטרתינו בעולם הזה, זה כדי לשלם חובות לאנשים בהם פגענו בגלגולים קודמים, זאת אומרת שאדם המוציא לשון הרע על חברו יכול לחזור לכדור הארץ בגלגול חיים שלם כדי לשלם את חובו לאדם בו פגע בכוונה תחילה בהוצאת לשון הרע. נשמע קשה להאמין אך כאמור מי שמצוי ברזי הידע של הגלגולים יודע שאין זו התנבאות ומי שאינו מצוי ברזי ידע זה יכול לבחור להאמין או לא. הבעיה מתחילה באנשים פגועים בעלי נפש פצועה המחפשים במי להתגרות ומתחילים לדרוך ולרמוס ללא הפסקה, כאשר מזהים קורבן פוטנציאלי. מדי יום עלינו לשים לב, שאיננו פוגעים באנשים ואיננו מוציאים לשון הרע על אחרים 
כי אם נפגע באחרים בצורה קשה נייצר חוב אשר ישולם תמיד בין אם זה בגלגול זה (כשמשדרים מרירות היא חוזרת אלינו) או בגלגול חיים קשה הבא וכולנו שמענו או קראנו בעיתונים סיפורים של אנשים על חייהם הקשים. לא תמיד מה שאנו כותבים נראה לזולתינו, לא תמיד דברינו מתאימים לרמת ההבנה של אנשים מסויימים ולכן צריך להיזהר בדברינו כדי שלא יוציאו עלינו לשון הרע ובשום מקרה לא להיגרר לתגובה שלילית, אלא להגיב בתגובה חיובית ויפה.


אנשי מקצוע
נותני שרותים הרודפים אחרי הכסף ומשקרים למען עשיית כסף, מוציאים לשון הרע, פוגעים בלקוחותיהם וישלמו על כך בגלגול חיים קשה על מעשיהם. אנשי מקצוע נותני השרותים צריכים לפעול בכיוון חיובי מתוך האמת של עצמם ולהילחם על האמת ולא על השקר שלהם. אנחנו צריכים להקפיד על האמת שלנו ביחסינו עם אנשים, לא לשנוא אותם, לא לכעוס עליהם ולא להוציא לשון הרע עליהם כדי שלא נבוא לידי תשלום חוב. מאידך, צריך להבין שאנשים המוציאים עלינו לשון הרע בחרו לעבור את חייהם בדרך של כאב ותגובתם זו בחירתם מתוך אפשרויות שונות, אך אל לנו להיגרר בתגובה נגדית של הוצאת לשון הרע. כדי לא ליצור חובה בדין כלפי אף אדם, עלינו להיזהר במילים היוצאות מאיתנו בין בכתיבה או בדיבור ולהבין כי לא כל אדם מתנהל כרצונינו. אם הוצאתם לשון הרע ופגעתם באדם כלשהו כדאי מאוד ליישר את ההדורים בהקדם האפשרי ולא להמתין ליום הכיפורים.


אז מה עושים כאשר דבריו של אדם זר מזכירים לנו חוויה לא נעימה וגורמים להרגשה לא טובה
? אנשים רבים אינם יודעים מה לעשות עם רגשות לא טובים. רגשות לא טובים נובעים מנפש פצועה ושנאה עצמית על שלא צלחנו מצבים קשים. נפש פצועה אינה נמצאת באהבה עצמית הכה חשובה לבריאותינו ולאושרינו. בבסיס הדברים חשוב ללמוד לא להגיב בהוצאת לשון הרע ולפעול רק מתוך הוצאת טוב מעצמנו לעצמנו ולזולתינו עם שמירה על גבולותינו כדי להתרגל להגיב יפה ולהוציא טוב מעצמינו ומפינו במקום ההרגל של הוצאת לשון הרע. הבחירה ברכישת הרגל חדש היא אופציה נוספת לבחירה במקום ההרגל של תגובה שלילית בהוצאת לשון הרע.