מדוע היו שהפסידו והיו שהרוויחו בהתפוצצות בועת המשכנתאות ?האנג'לים המשקיעים בחברות בתחילת דרכם, נעלמו מהשטח כי הפסידו כסף רב בהתפוצצות הבועה הפיננסית האחרונה ואם תשאלו הם יאמרו שממתינים להזדמנות להשקיע בערכי חברה נמוכים יותר מאשר לפני התפוצצות הבועה, אך אין זה מדוייק כי רובם ממתינים בגלל כעסם ועצבותם על הפסדם הכספי. בכעסם הם עוצרים את עסקיהם ואת המשך השקעותיהם ומשחררים תיסכול וציניות לסביבתם. התיסכול נובע משנאה עצמית וכשזו גוברת הגוף מגיב במחלות. התלות של האושר בעושר אשר התאדה משבשת את החיים, משבשת את הבריאות ולעיתים אף מובילה להקצנה בהחלטות לא הגיוניות. אם נגדיר את תגובת האדם להפסד כספי בשיא עוצמתה של השנאה העצמית כהתאבדות, הרי כל כעס על הפסד כספי מציף מידה מסויימת של שנאה עצמית אמנם קטנה יותר אך עדיין על אותה סקלה. כאשר התלות באושר הופכת להתמכרות חזקה לכסף ולפנטזיה של התעשרות קלה והכסף מתאדה בהתפוצצות הבועה, מגיבים אנשים שהפסידו את כספם כמו נרקומנים שלקחו מהם את מנת הסם. גם מי שקורה את המאמר הזה וקשה לו עם תוכנו נגוע בהתמכרות לכסף ואם הצלחתי לעורר את תשומת הלב לכך הרי זו מתנתי אליכם.

למזלנו, לא כולם נמצאים בהתמכרות קיצונית ולכן רק מעטים מקצינים את תגובותיהם, רובם של המפסידים בבורסה נשארים בכעסם ובאי עשייה, אך אין זה כה פשוט. ככל שאנשים נשארים בעצבותם, בכעסם ובתיסכולם זמן רב יותר מתעוררות בעיות בריאותיות וגנים פגועים מתעוררים מתרדמתם ומפתחים מחלות פנימיות, כלומר ישנה כאן בחירה בין להישאר בתוך הכעס ולשלם מחיר בריאותי או לבחור לצאת ממנו בוויתור כלשהו, להתעסק במשהו שבאמת אוהבים וההרגשה משתפרת. נכון שלא כל דבר בחיים צריך להתנהל כרצוננו, בכל תחום יש עליות וירידות, אך אדם המוכן להתמודד עם קשייו אפילו שקשה לו מבחינה רגשית, לומד לשרוד ללא מחלות וזה מתחיל בבחירה. השיפור באיכות חייו של האדם מדהים כאשר הוא בוחר להנות מהסרט של חייו במקום להתענות ממנו וזו בחירה של כל אחד. אדם הלומד להיות בעשייה מתוך אהבה עצמית זוהי הצלחה המובילה גם להצלחה כלכלית, אך חוסר ההצלחה הוא בריחה ושנאה עצמית וכאשר נפגעים באזור הלב זהו כישלון אמיתי כי ברגע שהנשמה מפסיקה את פעילות הלב כאן מסתיימת ההצלחה הכלכלית. אין ספק שמייד לאחר התפוצצות הבועה הפיננסית נוצרו הזדמנויות עסקיות רבות ואנשי עסקים הפועלים מאהבה עצמית ניצלו את ההזדמנויות והרוויחו במהירות. זה הרגע לבחון ולבחור את הכיוון שהכי מרגיש שאוהבים ואם הכיוון הוא להמשיך להשקיע בחברות, אזי כדאי לחזור בהקדם להשקעות בתבונה רבה יותר או לפעילות אחרת ולא להישאר בהמתנה לעליית הבורסה כדי שתשנה את מצב הרוח.

לא נולדנו כדי לייצר דולרים ומכונות כסף. זו לא צריכה להיות מטרתה של אף חברה ושל אף אדם, אך תוצאה כלכלית מוצלחת מתפתחת לאור התפתחותו היפה של כל אדם. זמן של הפסדים כספיים גדולים הוא זמן ראוי להתבוננות במעשינו ולבחירה בדרך יפה וחדשה שמרגישה לנו טוב. ההתבוננות ברגשותינו היא הכיוון להתחלה נכונה כי אדם שהפסדיו הכספים גרמו לו לדיכאון וייאוש נמצא בהתמכרות לכסף ובשנאה עצמית ועליו לרסק התמכרות זו מוקדם ככל האפשר, ואילו אדם הפועל מאהבה עצמית הזדרז לנצל את התפוצצות הבועה לחיפוש אחר הזדמנויות חדשות.  רובם של האנג'לים שהפסידו כספים בהתפוצצות הבועה הכספית האחרונה, איבדו את שמחת חייהם ואני ממליץ לבחור לעשות שינויים או פעולות חדשות שיעצימו את שמחת חייכם כי הגנים הבריאותיים אינם יושבים בהמתנה, הם מתפתחים בזמני הכעס, העצב, הדיכאון, ההתרגזות וההתמכרות כי אנחנו רק בני אדם.